Jesteś pracowity i lepiej zarabiasz? Płać więcej. Rekompensaty za prąd jednak nie dla wszystkich!

Jacek Sasin. Foto: PAP
Jacek Sasin. Foto: PAP

Mimo obietnic, że Polacy otrzymają rekompensaty za prąd, wicepremier Jacek Sasin już zapowiedział, że na pewno nie będzie to dotyczyć zarabiających ponad 5,1 tys. zł. Nie wiadomo czy nie będzie kolejnych klauzul, które pozwolą państwu bardziej „wydoić” podatników.

Wicepremier Jacek Sasin powiedział w RMF FM, że rekompensaty za prąd nie otrzymają osoby, które zarabiają na etacie więcej, niż 5,1 tys. zł. miesięcznie. Tymczasem miesiąc temu ten sam polityk zapewniał, że przeciętna polska rodzina nie odczuje faktu, że prąd zdrożeje.

Dziennikarz RMF FM dopytał wtedy, czy każda rodzina, na co wicepremier odpowiedział, że „każda rodzina„.

Jednak teraz zmienił zdanie. – To będzie dla osób, które nie przekraczają pierwszego progu podatkowego – powiedział Sasin.

Projekt ustawy będzie za chwilę przedstawiony. Nigdy nie znajdzie się takiego systemu i takich zasad, które by wszystkim dogodziły. Więc pewnie i tutaj będzie jakaś grupa osób, która zawsze pozostanie malkontentami – odpowiedział buńczucznie. Czy więc zarabiający trochę lepiej nie są według wicepremiera Polakami?

Na początku stycznia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził spółce PGE Obrót taryfę na sprzedaż do gospodarstw domowych energii elektrycznej. Taryfa przewiduje 19,5-procentowy wzrost ceny energii.

Było to ostatnie z czterech postępowań ws. taryf na sprzedaż prądu dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2020 roku: w przypadku wszystkich czterech sprzedawców ceny wzrosną w przedziale 19,5-19,9 procent.

Według danych URE, rachunek klienta Enei, przyłączonego do sieci dystrybucyjnej Enei Operator, wzrośnie w sumie o 12,2 procent, klienta Energi Obrót w sieci Energa Operator o 11,3 procent, rachunek klienta PGE Obrót w sieci PGE Dystrybucja wzrośnie o 10,5-11 procent, a klienta Tauron Sprzedaż w sieci Tauron Dystrybucja – w granicach 11,4-12,9 procent. Stawki dystrybucyjne PGE i Tauronu zależą od konkretnego obszaru.

Źródła: rmf24.pl/nczas.com