Ostrzał bazy lotniczej w Iraku. Mike Pompeo „oburzony”

Ostrzał bazy lotniczej w Iraku. Mike Pompeo
Sekretarz Stanu Mike Pompeo Foto: White House
REKLAMA

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo napisał w niedzielę na Twitterze, że jest „oburzony doniesieniami o kolejnym ataku rakietowym na bazę irackiego lotnictwa”. Jak poinformowała iracka armia, na bazę spadło osiem rakiet typu Katiusza.

Wcześniej iracka policja informowała, że baza Al-Bakr koło miasta Balad w środkowym Iraku, która wykorzystywana dotychczas jako baza sił powietrznych USA, została ostrzelana pociskami moździerzowymi. Nie wiadomo, kto stał za tym atakiem.

W wyniku ostrzału rannych zostało czterech irackich żołnierzy.

REKLAMA

– Modlę się, by szybko powrócili do zdrowia. Te powtarzające się naruszenia suwerenności Iraku przez antyrządowe grupy muszą się skończyć – napisał Pompeo na Twitterze.

Przedstawiciele irackiej służby bezpieczeństwa potwierdzili wcześniej, że w bazie pozostawało tylko kilkunastu Amerykanów. Zapewnili, że „90 proc. amerykańskich żołnierzy kontraktowych zostało uprzednio ewakuowanych z bazy”.

Ataki rakietowe na bazy wykorzystywane przez armię USA w Iraku mają miejsce od końca października. Spadło na nie łącznie już kilkadziesiąt rakiet. W ostrzale, jaki przeprowadzono 27 grudnia na bazę wojskową K1 w pobliżu Kirkuku, zginął cywilny pracownik amerykańskiej misji wojskowej. Ponadto ucierpiało także kilku żołnierzy i policjantów irackich.

W ramach odwetu lotnictwo amerykańskie zbombardowało następnie cele na granicy syryjsko-irackiej; zginęło 25 bojowników z koalicji paramilitarnych, proirańskich milicji Haszed al-Szabi w Iraku.

Na polecenie prezydenta Donalda Trumpa 3 stycznia zlikwidowano też irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Był on dowódcą jednostek specjalnych Al Kuds w Iranie, a w ocenie wywiadu USA miał koordynować akcje militarne przeciwko międzynarodowej koalicji, która pod kierownictwem Amerykanów uczestniczy w misji w Iraku.

W ubiegłą środę irańskie siły zbrojne skierowały 22 pociski rakietowe na bazy amerykańskie w Iraku. Nikt nie ucierpiał.

Po zabójstwie Sulejmaniego parlament iracki wypowiedział umowę z USA w sprawie stacjonowania wojsk amerykańskich na terytorium Iraku. Prezydent Trump uzależnił wycofanie kontyngentu amerykańskiego z Iraku od zwrotu nakładów poniesionych przez Waszyngton na stworzenie i wyposażenie baz w tym kraju.

Źródło: PAP

REKLAMA