Niemcy: obława na islamistów. Planowali „ciężki akt przemocy zagrażający państwu”

Niemiecka policja/obława na islamistów. Foto: PAP
Niemiecka policja. Foto: PAP

W czterech niemieckich landach trwa obława na czeczeńskich islamistów. Berlin, Brandenburgia, Turyngia i Nadrenia Północna-Westfalia od rana stały się areną działania niemieckiej policji.

Jak poinformowała na Twitterze berlińska prokuratura, obława na islamistów ma związek ze śledztwem w sprawie przygotowywania „ciężkiego aktu przemocy zagrażającego państwu”.

Niemieckie służby regularnie ostrzegają przed rosnącym znaczeniem czeczeńskiej mafii w Niemczech. Raport Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) z ubiegłego roku zwraca uwagę, że szczególnie alarmujące są bliskie związki czeczeńskich gangów ze środowiskami radykalnych islamistów. Według szacunków niemieckiej służby, dotyczy to około jednej trzeciej członków grup przestępczych z Kaukazu Północnego.

Wzrost znaczenia czeczeńska mafia zawdzięcza wyjątkowej bezwzględności i wewnętrznej spójności. Jak wskazuje policja, nawet konkurujące między sobą organizacje są lojalne wobec siebie w obliczu zagrożenia ze strony śledczych. Właściwie uniemożliwia to pozyskanie informatorów z tego środowiska.

Dokładna liczba Czeczenów mieszkających w RFN jest trudna do oszacowania, ponieważ większość z nich to obywatele rosyjscy. Według Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) w Niemczech przebywa około 50 tys. osób z Kaukazu Północnego, z czego około 80 proc. to Czeczeni.

Jeszcze do niedawna niemiecka policja klasyfikowała czeczeńskie grupy przestępcze jako „podwykonawców” innych gangów. Obecnie same specjalizują się w kilku branżach przestępczej działalności: handlu narkotykami, zorganizowanych rozbojach i wymuszeniach. Ten ostatni proceder często jest prowadzony pod przykrywką legalnych firm świadczących usługi ochroniarskie i windykację długów.

Za szczególnie niebezpieczne BKA uważa zjawisko polegające na celowym ubieganiu się przez czeczeńskie firmy o kontrakty ochroniarskie we wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego instytucjach. Na przykład w jednym z niemieckich krajów związkowych Czeczenów zatrudniono przy pilnowaniu posterunku jednostki antyterrorystycznej policji SEK.

Niemcy mają także problem z islamistami z innych zakątków świata. Nachodźcy na masową wręcz skalę stają się nożownikami i gwałcicielami.

Źródła: PAP/nczas.com

5 KOMENTARZE

  1. Z czeczenami niemcy ale też Polacy mają problem. U nas mafie czeczeńskie też już sobie folgują . Oni się nie patyczkują. Uważajcie na takich dla nich życie ludzkie mało znaczy.

  2. Najpierw ich do siebie zaprosili, a potem na nich urządzają nagonki. Może właśnie o to chodzi, żeby zajmować uwagę opinii publicznej islamskimi terrorystami, żeby nie mówiono o tym jak upada socjalizm i „państwo dobrobytu” i że na naszych oczach rodzi się ZSRR nr 2 ?

Comments are closed.