Emeryci tego się nie spodziewali! Trzynasta emerytura będzie mniejsza

To cios dla emerytów! Trzynasta emerytura będzie mniejsza. Foto: Pixabay
To cios dla emerytów! Trzynasta emerytura będzie mniejsza. Foto: Pixabay

Trzynasta emerytura to jedno ze sztandarowych rozwiązań programu socjalnego PiS. Świadczenie obejmuje również rencistów. Okazuje się jednak, że będzie ono niższe niż zapowiadano.

Trzynasta emerytura to dla wielu seniorów ważny zastrzyk gotówki. Obecnie program Emerytura plus czeka na decyzję Senatu i później podpis prezydenta Andrzeja Dudy. W związku z tym pieniądze na kontach powinny znaleźć się w kwietniu.

Rząd zapowiedział, że wysokość dodatkowego świadczenia będzie równa najniższej emeryturze. To 1200 zł brutto.

Oznacza to, że seniorzy otrzymują „na rękę” ok. 1027 zł. Niestety, ale wysokość dodatku będzie niższa.

Dlaczego tak jest? Otóż zwykła emerytura zostaje pomniejszona o o 108 złotych składki zdrowotnej i 111 złotych podatku dochodowego. Ponadto emeryci i renciści dostają zwrot za kwotę zmniejszającą podatek, czyli 46,35 zł.

W przypadku trzynastki nie będzie możliwości uzyskania zwrotu. Stąd też wysokość świadczenia wyniesie ok. 981 zł. To jeszcze nie wszystko, albowiem seniorzy posiadający wysokie dochody, po otrzymaniu trzynastki, mogą wejść w drugi próg podatkowy. Wówczas będą musieli uiścić 32% daniny.

Źródło: nczas.com

1 KOMENTARZ

  1. Ci którzy głosują na PO-PiS zasługują na straszliwą nędzę, bo swoim działaniem wspierają okradanie innych obywateli. Żeby dostać pieniądze od państwa, to państwo musi je najpierw komuś zabrać. Współudział w kradzieży lub pomaganie złodziejowi to także kradzież.

Comments are closed.