NASZ NEWS. Żabka zapewnia „Najwyższy Czas!”. Sprawdź, czy będą czynni w niedzielę

Sklep Żabka. / Foto: Facebook
Sklep Żabka. / Foto: Facebook

Sieć sklepów „Żabka” przesłała do naszej redakcji pismo, w którym zapewnia, że zmiany w prawie nie spowodują zamknięcia jej sklepów w niedzielę. Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia sieci:

„Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem pt. „Nie tylko Lidl i Biedronka. Żabka będzie zamknięta w niedziele. Nadchodzi nowe prawo”, który ukazał się na portalu nczas.com. Pragniemy odnieść się do poniższego fragmentu publikacji:

– Nie tylko Lidl i Biedronka. Żabka będzie zamknięta w niedziele. Nadchodzi nowe prawo

– W tym momencie istnieje pewna „furtka” – a nawet dwie – dzięki którym można ominąć etatystyczny przepis. Właściciel sklepu może stanąć za ladą sam. Istnieje również możliwość uzyskania statusu placówki pocztowej.

Informujemy, że placówki sieci Żabka prowadzone są przez małych, polskich przedsiębiorców, którzy współtworzą naszą sieć w oparciu o model franczyzowy. Tym samym w ramach sieci działa 4000 mikroprzedsiębiorstw obecnych w całej Polsce. Nasi franczyzobiorcy ze wsparciem Żabki każdego dnia starają się skutecznie konkurować z nowoczesnym handlem wielkopowierzchniowym, wykorzystując swoje najważniejsze atuty: bliskość, dostępność i bezpośrednie relacje franczyzobiorcy z jego lokalnymi klientami.

Większość sklepów Żabka funkcjonuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście. Status placówki pocztowej nie warunkuje zatem możliwości otwierania sklepów w dni objęte zakazem handlu, daje on franczyzobiorcom możliwość skorzystania z pomocy pracowników.

Status placówek pocztowych w większości sklepów obowiązuje od 2012 roku, a więc nie jest w żaden sposób związany z wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu. Żabka konsekwentnie rozszerza katalog usług oferowanych swoim klientom, w tym m.in. finansowych czy pocztowych, co jest naturalne dla sieci typu convenience. Nie ma tu mowy o „omijaniu zakazu handlu”. Dodatkowo zwracamy uwagę, że zarówno otwarcie sklepu przez właściciela, jak i status placówki pocztowej, to wyłączenia ustawowe.

Mając na uwadze powyższe informacje, prosimy o usunięcie nieprawdziwych sugestii, jakoby sklepy Żabka miały zostać „zamknięte w niedziele” i jakkolwiek „omijały zakaz handlu”.