Nieprawidłowości w skarbówce. Prokuratura wszczęła śledztwo. Uderzenie w Mariana Banasia?

Marian Banaś / Fot. PAP/Mateusz Marek
Marian Banaś / Fot. PAP/Mateusz Marek

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu Krajowej Administracji Skarbowej i przekroczenia uprawnień służbowych. Na jej czele w tym okresie stał obecny szef NIK, Marian Banaś.

Prokuratura Krajowa otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dowiedziała się Wirtualna Polska.

Śledztwo dotyczy przestępstwa z art. 231 par. 1 kodeksu karnego. Mówi on o przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków służbowych.

Prokuratura przesłuchała już w charakterze świadka osobę, która złożyła zawiadomienie ale odmówiła podania szczegółów ze względu na dobro śledztwa.

Wirtualna Polska podaje, że sprawa dotyczy lat 2017-2019. W tym okresie szefem Krajowej Izby Skarbowej (KAS) był obecny szef NIK, Marian Banaś.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył w listopadzie 2019 roku Marcin Kopczyk. To były dyrektor Departamentu Nadzoru nad Kontrolami w Ministerstwie Finansów.

Powodem odejścia z resortu miał być rzekomo raport jaki przygotował wraz z 3 innymi dyrektorami KAS.

Raport mówi o  „sprzyjaniu mafii VAT-owskiej w resorcie finansów i blokowaniu wymierzonych w nią działań”.

Naszym celem było usprawnienie pracy tysięcy rzetelnie i ciężko pracujących osób w KAS oraz doprowadzenie do faktycznej eliminacji mafii VAT-owskiej w Polsce. Mój wkład w raport to właśnie system, który spotkał się z uznaniem pozostałych dyrektorów. Niestety realizacja programu została przerwana latem 2018 roku – mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Kopczyk.

W raporcie opisano między innymi sabotowanie działań KAS wobec grupy przestępczej, która miała wyłudzić z budżetu państwa na nielegalnym handlu paliwami ponad 500 mln zł.

Z grupą mieli powiązania byli wysocy oficerowie WSI, UOP, BOR i policji, były wiceprezes jednej z państwowych spółek energetycznych, znany ekspert podatkowy i członek mafii pruszkowskiej.

Premier Morawiecki broni KAS

Raport trafił między innymi do premiera Morawieckiego. Bronił on szefostwa KAS w swoim wystąpieniu w Sejmie w listopadzie 2019 roku.

Krajowa Administracja Skarbowa podlega obecnie bardzo szczególnym atakom, jest obniżane jej morale. Doskonale wiecie, że w wielkiej organizacji uderzenie w jej morale przyczynia się do zmniejszenia efektywności. A przecież nie chodzi o to, żeby z powrotem mafie VAT-owskie zaczęły realizować swoje interesy – mówił Morawiecki

W wielkiej organizacji zawsze znajdzie się kilka czarnych owiec, które są nieuczciwe – stwierdził premier.

Jednocześnie wskazywał, że Biuro Inspekcji Wewnętrznej KAS samo wykryło nieprawidłowości.

Sprawę prowadzi prokuratura ze Szczecina. Ta sama, która zajmuje się śledztwem dotyczącym „mafii VATowskiej” działającej w Ministerstwie Finansów.

Dwaj oskarżani w niej byli dyrektorzy KAS, objęli swoje stanowiska za czasów Mariana Banasia.

Źródło: wp.pl

2 KOMENTARZE

  1. Wojna domowa w PiS na całego. Ciekawe, że tego nie wykryli zanim zrobili Banasia szefem NIK. Musiał bardzo zaszkodzić mafii vatowskiej, mszczą się na nim na maksa.

  2. Żaden „zwykły przestępca” niemiałby szansy pokręcić się na karuzeli. Zanim by usiadł, już by był skontrolowany. Ta karuzela jest ściśle reglamentowana.

Comments are closed.