Władimir Putin chce poprawić rosyjską Konstytucję. „Wolności i prawa obywateli są najwyższą wartością”

Prezydent Rosji Władimir Putin/rosyjska propaganda/. Foto: PAP/ITAR-TASS
Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: PAP/ITAR-TASS

Prezydent Rosji Władimir Putin zamierza wprowadzić szereg zmian do rosyjskiej Konstytucji. Obecna Konstytucja Rosji pochodzi z 1933 roku. Według Putina była ona tworzona w czasach kryzysu i wiele przepisów nie przystaje do dzisiejszych czasów. Według prezydenta dziś w Rosji „wolności i prawa obywateli są najwyższą wartością”.

Według Władimira Putina Konstytucja Rosji w obecnym kształcie jest już nieaktualna. Prezydent chce wprowadzenia kilku poprawek.

– Oświadczenia na temat poprawek do Konstytucji już zabrzmiały i uważam, że można tu również przedstawić moje stanowisko – przedyskutować szereg konstytucyjnych poprawek, które uważam za całkiem rozsądne i ważne dla dalszego rozwoju Rosji jako prawnego państwa społecznego, w którym wolności i prawa obywateli są najwyższą wartością, godność człowieka, jego dobrobyt – powiedział Putin podczas swojego corocznego orędzia do Zgromadzenia Federalnego.

Jakie mają to być poprawki? Putin chce odjąć sobie obowiązków.

– Parlament powinien wziąć na siebie większą odpowiedzialność za utworzenie rządu – oświadczył.

Pomyli się jednak ten, kto posądzi Władimira Putina o bycie skorym do oddawania władzy. Prezydent zachowa prawo do usunięcia ze stanowisk premiera i ministrów. Powołanie szefów departamentów obronnych nastąpi również po konsultacji z Putinem lub jego następcą.

Źródło: Sputnik Polska