Z Warszawy do Gdańska w mniej niż 2 godziny? PKP przetestowało Pendolino

Pociąg Pendolino użytkowany przez PKP fot. PAP/Leszek Szymański
Pociąg Pendolino użytkowany przez PKP fot. PAP/Leszek Szymański

Przejazd pociągiem z Warszawy do Gdańska w mniej niż 2 godziny? Wyniki testu jaki przeprowadziły PKP w wykorzystaniem Pendolino wskazują, że to możliwe.

Przejazd na kolejowej trasie z Warszawy do Gdańska może być znacznie krótszy wykazała przeprowadzona przez PKP PLK próba.  Po raz  pociągi testowe zwiększyły prędkość do 200 km/h.

Specjalny przejazd składu Pendolino miał miejsce w nocy z 11 na 12 stycznia. Był możliwy  dzięki zamontowanemu przez PKP PLK systemowi ERTMS/ETCS poziomu 2.

Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe, oznacza to że czas podróży nad polskie morze na trasie Warszawa – Gdynia w połowie roku będzie znacznie krótszy. Wyższa prędkość pociągów zwiększy także przepustowość linii.

PKP PLK informowały, że podczas przejazdu sprawdzano oddziaływania pomiędzy torem a pojazdem, oddziaływania aerodynamiczne na elementy infrastruktury przytorowej. Badano ponadto wydajność systemu zasilania oraz współpracę pantografu z siecią trakcyjną. Testowane było też działanie systemów radiołączności pociągowej.

Zarządca krajowej infrastruktury informuje, że zebrane wyniki pozwolą uzyskać wymagane certyfikaty i dopuścić urządzenia do eksploatacji.

PKP PLK podaje, że wyższa prędkość nie jest jedynym efektem budowy systemu ERTMS/ETCS poziomu 2. Istotne jest również podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Urządzenia w torach przesyłają sygnały o zmianach na trasie do wyposażonej w komputer pokładowy lokomotywy. Informacje, wraz z danymi o warunkach przejazdu, dopuszczalnej prędkości i położeniu innych pociągów, trafiają wprost na pulpit maszynisty. Kierujący pociągami mają tym samym wszystkie szczegóły niezbędne do bezpiecznego prowadzenia składu.

System nie ogranicza się tylko do przekazywania kierującym pociągami bieżących danych. Jego zadaniem jest także „kontrola” pracy maszynisty i w przypadku zignorowania ostrzeżeń, automatyczne dostosowanie prędkości pociągu do panujących warunków.

Na trasie wybudowano 54 maszty radiowe, które umożliwią wysyłanie do pociągów sygnałów z ośmiu Lokalnych Centrów Sterowania, za pośrednictwem kolejowej sieci cyfrowej komunikacji radiowej GSM-R. Pracę systemu nadzoruje systemem dyspozytorski w Warszawie i Gdańsku.

Wartość projektu dotyczącego modernizacji linii kolejowej E65/C-E65 na odcinku Warszawa – Gdynia w zakresie m.in. instalacji systemu ERTMS/ETCS poziomu 2 oraz zasilania układu trakcyjnego to 928 mln zł.

Źródło: PAP

1 KOMENTARZ

Comments are closed.