Dobrze już było! Za unijne pieniądze radary wracają na polskie drogi

Kontrola drogowa. Fot. ilustracyjne. foto: PAP
Kontrola drogowa. Fot. ilustracyjne. foto: PAP

Na razie 26 fotoradarów zostanie ustawionych w nowych punktach, ale to „element większego przedsięwzięcia”. Wiceszef resortu infrastruktury Rafał Weber zapowiada też od przyszłego roku instalację kamer na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i przejazdach kolejowych oraz wymianę wyeksploatowanych urządzeń.

Wiceminister  w piątek 17 stycznia brał udział w konferencji prasowej w związku z ogłoszeniem przetargu na instalację 26 fotoradarów, które zostaną zainstalowane w najniebezpieczniejszych miejscach w kraju. 17 z 26 fotoradarów zostanie postawionych w obszarze zabudowanym.

Urządzenia zostaną zlokalizowane m.in. na drogach wojewódzkich i powiatowych. Obecnie sieć fotoradarów funkcjonuje jedynie na drogach krajowych. Nowe fotoradary pojawią się w IV kwartale tego roku w 13 województwach.

Zaznaczył, że 26 nowych urządzeń jest jednym z komponentów większego przedsięwzięcia. Pozostałe to m.in. instalacja od 2021 r. kamer na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i na przejazdach kolejowych. Weber dodał, że ITS wymieni również fotoradary już funkcjonujące, które już się wyeksploatowały.

Poprawianie bezpieczeństwa czy uszczuplanie kieszeni?

Poprawianie bezpieczeństwa warte jest pochwały, zarabianie na radarach już nie. Kiedy rządy zaczynają instalować nowe radary, to na ogół szybko się w tej dziedzinie rozpędzają. Tylko czekać jak wrócimy do czasów Tuska i będziemy kontrolowani na każdym kilometrze drogi.

Nie idźcie tą drogą – chciałoby się powiedzieć, zwłaszcza kiedy zastępca głównego inspektora transportu drogowego ds. ruchu drogowego Karolina Wieczorek mówi, że „w ramach realizacji projektu rozbudowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) zostanie zakupionych 358 nowych urządzeń rejestrujących”.

Pani Wieczorek dodała, że będą to urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, kamery rejestrujące wjazd pojazdu na czerwonym świetle na skrzyżowanie, a także kamery rejestrujące wjazd pojazdu na czerwonym świetle na przejazd kolejowy. Państwo kupi również wideorejestratory, które będą używane w nieoznakowanych pojazdach ITD. Wszystko jasne…

Na razie ogłoszono przetarg na zakup i instalację 26 fotoradarów punktowych. Kolejne przetargi będą ogłaszane w najbliższym czasie.

Instytutu Transportu Samochodowego wytypował miejsca, w których zostaną ustawione fotoradary. W tym celu ocenił m.in. 1,6 mln zdarzeń drogowych, w tym wypadków i kolizji na przestrzeni lat 2016-2018. Eksperci w kilku etapach oceniali m.in. intensywność zdarzeń i m.in. bliskość kościołów, szkół, czy supermarketów. Miejsca lokalizacji fotoradarów były również wizytowane w terenie, a także sprawdzane za pomocą dronów.

Według ITS, w Polsce szacunkowo na tys. kilometrów kwadratowych jest jeden fotoradar. Tymczasem w krajach takich jak Belgia, Wielka Brytania, czy Włochy na takim samym obszarze zlokalizowane jest do 33 urządzeń. Tylko, czy musimy akurat „gonić Europę” w każdym aspekcie? Całkowity koszt rozbudowy CANARD to 162 mln zł, z czego 137,7 mln pochodzić ma ze środków unijnych.

Źródło: PAP

Comments are closed.