Francja wysyła lotniskowiec na Bliski Wchód

Emmanuel Macron. Foto: print screen z YouTube/Le Monde
Emmanuel Macron. Foto: print screen z YouTube/Le Monde

Francja wysyła lotniskowiec na Bliski Wchód zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. Twierdzi, że ma walczyć z Państwem Islamskim.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że wyśle lotniskowiec „Charles de Gaulle” do wschodniej części Morza Śródziemnego. Pozostanie tam do kwietnia i udzieli wsparcia wojskowego międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim.

Emmanuel Macron zapewnił, że w styczniu w związku ze wzrostem napięć, siły francuskie będą kontynuować swą misję na Bliskim Wschodzie.

W ocenie Macrona zagrożenia, jakie niesie ze sobą istnienie Państwa Islamskiego, mimo wszystkich jego niepowodzeń, są wciąż wielkie. Obecnie, podkreślił francuski prezydent,  działalność ISIS jest bardziej podstępna i skryta.

W styczniu władze Kanady i Niemiec zmniejszyły liczebność swego kontyngentu w ramach Międzynarodowej Koalicji Inherent Resolve, który walczy z ISIS.

Macron dodał w trakcie swego wystąpienia, że lotniskowiec „Charles de Gaulle” ma kilka tuzinów myśliwców na pokładzie. Okręt będzie eskortowany przez siły wojskowe Niemiec, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Pod koniec kwietnia francuski lotniskowiec odpłynie na północ, na wody Atlantyku i Morza Północnego.

Francuskie media przypominają, że lotniskowiec „Charles de Gaulle” był kilkakrotnie wykorzystywany do walki z Państwem Islamskim w latach 2014-2016.

Od samego początku, w sposób niezachwiany, ale z pełną determinacją i odwagą Francja stawia czoła zagrożeniu, jakim jest Państwo Islamskie – mówił Macron.

Ci, którzy się z tym zagrożeniem zderzyli i są na nie narażeni, dobrze wiedzą, kto jest obecny na miejscu i kto pozostał na Bliskim Wschodzie (…) mimo przemian, jakim ten region ostatnio podlega – zaznaczył prezydent Republiki Francuskiej.

Źródło: PAP