Kim jest nowy premier Rosji? Od Putina do Miszustina

Rosja. Prezydent i premier Maszustin
Sposób zasiadania na fotelach mówi wszystko o relacjach Putin - Miszustin. Fot. Wikipedia

Duma przegłosowała, a Putin podpisał nominację Michaiła Miszustina na premiera Rosji. Wszystko odbyło się w ekspresowym tempie.

Za jego kandydaturą opowiedziało się 383 deputowanych, wstrzymało się 41 posłów i nikt nie głosował przeciw. W krótkim wystąpieniu w Dumie przed głosowaniem Miszustin zapowiedział poprawę jakości administracji, efektywne wykorzystanie zasobów budżetowych i poszukiwanie nowych środków na realizację dużych projektów rozwoju społeczno-gospodarczego. Wskazał też m.in. na potrzebę odbudowy zaufania między biznesem i władzami, zniesienia „nadmiernej presji” na biznes i likwidacji barier dla przedsiębiorców.

Kim jest Miszustin? 53-letni premier od 2010 roku stał na czele Federalnej Służby Podatkowej (FNS). Media w Rosji oceniają go jako dobrego menadżera. Jest doktorem ekonomii.

W latach 1992-1996 pracował w Międzynarodowym Klubie Komputerowym, organizacji wspierającej rozwój rynku komputerowego w Rosji. Później zaczął pracować w  administracji państwowej. W latach 1999-2004 był wiceministrem podatków.

Później kierował służbami katastralnymi, a od 2006 roku – krajową agencją administracji specjalnych stref ekonomicznych. Miszustin jest autorem książki dotyczącej pracy administracji podatkowej. Jego hobby to podobno hokej. W każdym bądź razie zasiada w radzie nadzorczej klubu CSKA Moskwa.

Źródło: PAP/ Onet