Najmniejszy ratusz świata? 11 radnych obraduje na 8 m2

Najmniejsze merostwo Francji Fot. Wikipedia

Nie wiadomo, czy to najmniejsze merostwo Francji jest też najmniejszym ratuszem Europy czy świata, ale 11 radnych gimnastykujących się celem zmieszczenia się w tym budynku, imponuje. Mógłby to być także argument za redukcją ilości lokalnych przedstawicieli.

Merostwo, które oferuje radnym zaledwie 8 metrów kwadratowych znajduje się w miejscowości Saint-Germain-de-Pasquier, w departamencie Eure. Ta wiejska gmina ma jednak aż 11 lokalnych deputowanych. Do tego dochodzi sekretarz.

W gminie rządzi bezpartyjny mer Laurence Laffillé. Saint-Germain-de-Pasquier ma tylko 140 mieszkańców. Ratusz ze względu na swoje rozmiary znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Radni są dumni ze swojej siedziby i potrafili się do warunków przystosować. Merostwie wyposażono w składany na czas obrad stół, a segregatory umieszczono na ścianach. Podczas udzielania ślubów w budynku są tylko świadkowie, fotograf i rodzice. Reszta gości podgląda ceremonię przez okna.

Merostwo pełni też funkcje lokalu wyborczego. Urna na co dzień służy jako stolik do kafeterii. Ratusz jest też ciekawostką turystyczną.

Budynek przekształcony w merostwo był pierwotnie kaplicą zbudowaną w XIX wieku. Wybudowano ją w pobliżu źródła św. Klotyldy, którego woda mieć właściwości antyreumatyczne.

Cudowne źródło było miejscem pielgrzymek. W 1910 roku, pięć lat po przeprowadzeniu rozdziału Kościoła od państwa i konfiskacie kościelnych dóbr, budynek został sprofanowany i opuszczony. Pusty lokal przekształcono w merostwo, które dziś ciągle funkcjonuje, a przy okazji przyciąga turystów.

Źródło: Le Parisien