Polak na podium Rajdu Dakar. Zwycięzcą Carlos Sainz

Carlos Sainz (pierwszy z prawej) na trasie Rajdu Dakar fot. PAP/Panoramic, Frédéric Le Floc'h
Carlos Sainz (pierwszy z prawej) na trasie Rajdu Dakar fot. PAP/Panoramic, Frédéric Le Floc'h

Hiszpan Carlos Sainz po raz trzeci w karierze wygrał Rajd Dakar. Kolejny sukces odniósł też Polak Rafał Sonik, który był trzeci w kategorii quadów.

57-letni Carlos Sainz jadący Mini uzyskał w Arabii Saudyjskiej 6 minut i 21 sekund przewagi nad ubiegłorocznym triumfatorem Katarczykiem Nasserem Al-Attiyah. Trzecie miejsce zajął Francuz Stephane Peterhansel.

Sainz był w piątek szósty, a ostatni etap tegorocznej edycji imprezy wygrał Al-Attiyah. Hiszpan triumfował również w Dakarze w 2010 i 2018 roku.

W kategorii kierowców samochodów startował jeden Polak – Jakub Przygoński. W piątek uplasował się w drugiej dziesiątce. Na początku rajdu miał kłopoty techniczne i poniósł ogromne straty, dlatego nie liczył się już w walce o czołowe lokaty.

W kategorii quadów również trzeci raz zwyciężył Chilijczyk Ignacio Casale. Rafał Sonik, który zwyciężył w Rajdzie Dakar w 2015 roku i wielokrotnie stawał na podium tej imprezy, tym razem zajął trzecie miejsce. Kolejny z Polaków, Kamil Wiśniewski był piąty, a zwycięzca ostatniego etapu Arkadiusz Lindner ukończył rajd na 11. miejscu w klasyfikacji końcowej.

W piątek świetny wynik uzyskał także motocyklista Orlen Teamu Maciej Giemza, zajmując na etapie dziewiąte miejsce. W klasyfikacji końcowej uplasował się na 17. pozycji. Dakar wygrał amerykański motocyklista Hondy Ricky Brabec, który tym samym przełamał wieloletnią dominację zespołu KTM.

Ostatni etap prowadził z Haradh do Qiddiyi i był nieco krótszy niż pierwotnie planowano. Liczył 429 km, z czego 167 to odcinek specjalny.

Źródło: PAP