We Francji w aptekach będa przyjmowane zgłoszenia występowania przemocy domowej. Foto: YouTube/dlaCiebietv
Foto:YouTube/dlaCiebietv
REKLAMA

Od wejścia w życie ustawy „Apteka dla aptekarza” zniknęło ponad tysiąc aptek i punktów aptecznych, w tym wiele na obszarach wiejskich. W przypadku 86 miejscowości była to jedyna placówka w okolicy.

Jak informuje Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, „Apteka dla aptekarza” spowodowała spadek liczby placówek aptecznych we wszystkich województwach.

Według najnowszych danych IQVIA, liczba aptek i punktów aptecznych w Polsce spada nieprzerwanie od października 2017 r. – zwraca uwagę związek. Łącznie w całym kraju działało ich wówczas 14.914. Na koniec grudnia 2019 r. było ich 13.777 (12.573 aptek i 1204 punktów aptecznych). Oznacza to, że w ciągu ponad dwóch lat z mapy Polski zniknęło 1137 placówek aptecznych.

REKLAMA

Liczba placówek spada od kilkunastu miesięcy. Wygląda na to, że ten trend będzie się utrzymywał. W efekcie rynek aptek w Polsce cofnął się do poziomu z początku roku 2013 – mówi Marcin Piskorski, prezes zarządu PharmaNET.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Najwięcej zostało zamkniętych w województwach: łódzkim (116), mazowieckim (113), dolnośląskim (108) i śląskim (106). Najmniej zniknęło ich na Opolszczyźnie (23) i Pomorzu Zachodnim (25).

Nielegalny wywóz leków

Wskazywanym przez ustawodawcę celem było ukrócenie procederu nielegalnego wywozu leków z Polski. Tymczasem – jak wskazuje PharmaNET – “Apteka dla aptekarza” okazała się nie mieć z tą walką żadnego związku. Świadczy o tym konieczność wprowadzania kolejnych nowelizacji prawa farmaceutycznego oraz doniesienia mediów dotyczące likwidacji mafii lekowych.

Argument o wywozie leków z Polski przez sieci apteczne od początku nieprawdziwy. Miał jednak przez zwolenników “Apteka dla aptekarza” budować apokaliptyczny obraz sieci aptecznych i zohydzić je w oczach decydentów i społeczeństwa – twierdzi PharmaNET.

Podobnie jeśli chodzi o argument o monopolizacji rynku aptecznego przez sieci lub duże międzynarodowe koncerny. Tymczasem sieci apteczne to dziś (według stanu na listopad 2019 r.) 375 podmioty, głównie małe i średnie polskie firmy rodzinne (spadek o 50 w stosunku do grudnia 2017 r.) – informuje związek.

Również cel w postaci repolonizacji aptek i wyrwania ich z rąk obcego kapitału od początku brzmiał demagogicznie. W posiadaniu podmiotów krajowych jest ponad 90 proc. ogólnej liczny aptek w Polsce. Sieci z udziałem kapitału zagranicznego działa w Polsce zaledwie pięć – podaje PharmaNET.

Na wsiach brakuje aptek

Likwidacja placówek aptecznych w największym stopniu dotknęła obszarów wiejskich. Dostęp do usług farmaceutycznych z zasady bywa w nich utrudniony. Od historycznego rekordu w październiku 2017 r., kiedy na wsiach i w małych miejscowościach funkcjonowało 3479 aptek i punktów aptecznych, do końca 2019 r. ubyło ich aż 215. Obecnie działają tam 3264 placówki.

Od wejścia w życie regulacji “Apteka dla aptekarza”, aż w 86 wsiach i małych miastach zamknięto jedyną funkcjonującą placówkę apteczną. W ich miejsce nie pojawiła się żadna nowa, zaopatrująca mieszkańców w leki.

Główną przyczyną obserwowanego spadku liczby aptek w Polsce jest zmniejszenie się liczby otwarć nowych placówek. To efekty obowiązywania ustawy “Apteka dla aptekarza” – ocenia PharmaNET. Weszła ona w życie 25 czerwca 2017 r. i wprowadziła bardzo restrykcyjne zasady otwierania nowych aptek ogólnodostępnych – uważa związek.

Nowa placówka musi przypadać na co najmniej 3 tys. mieszkańców i znajdować się co najmniej 500 m od już istniejącej. Jej właścicielem może być jedynie farmaceuta lub spółka farmaceutów (kiedyś każdy przedsiębiorca).

Takie obwarowania spowodowały, że nowych aptek nie ma kto, ani gdzie otwierać. Po ponad dwóch latach funkcjonowania regulacji “Apteka dla aptekarza” wyraźnie widać, że nie został zrealizowany żaden z prezentowanych w uzasadnieniu ustawy celów – podkreśla związek. Istotnym był wzrost liczby aptek na wsiach i w małych miasteczkach. Jak wynika z prezentowanych danych statystycznych, nie ma on w ogóle miejsca. Wprost przeciwnie, regulacja eliminuje placówki apteczne na tych obszarach bezpardonowo z rynku – podnosi organizacja.

Źródło: pharmanet.org.pl

REKLAMA