Co się stanie jeśli asteroida uderzy w Ziemię? Jest kilka PRZERAŻAJĄCYCH scenariuszy

Asteroida lecąca w kierunku Ziemi. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Asteroida lecąca w kierunku Ziemi. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay

Wielu zastanawia się co się stanie jeśli asteroida uderzy w Ziemię. Jakie mogą być skutki takiego zdarzenia? Wszystko zależy od wielkości ciała niebieskiego, z którym miałaby zderzyć się nasza planeta. Jeśli asteroida będzie odpowiednio duża, to uderzenie może wywołać nawet koniec świata.

Co się stanie jeśli asteroida uderzy w Ziemię?

Asteroida nie musi być duża, by wywołać ogromne zniszczenia. Ciało niebieskie do 50 m może zniszczyć średniej wielkości miasto! Tymczasem w kosmosie latają o wiele większe obiekty.

Uderzenie asteroidy o wielkości do 150 m może wywołać zniszczenia na obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych.

Jeśli asteroida osiągnie wielkość do 300 m to zderzenie z nią może wywołać zagładę w promieniu 100 km i szkody w promieniu nawet kilkuset kilometrów.

Asteroida o wielkości 600 m mogłaby zniszczyć teren wielkości Polski i wywołać tsunami na całej Ziemi.

Ciało niebieskie do 1000 m zniszczyłoby już całą Europę i spowodowało takie zmiany klimatyczne, których nie odwróciłaby nawet Greta Thunberg.

Koniec świata

Koniec świata spowoduje dopiero asteroida wielkości 5000 km. Jej uderzenie spowoduje totalną zagładę gatunku ludzkiego, pyły zasłonią Słońce, a na Ziemi na kilka wieków zapanuje zima.

Co to jest „asteroida”?

Asteroida, planetoida lub planetka to ciało niebieskie o małych rozmiarach, obiegające gwiazdę, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową.