PiS traci, a Konfederacja nie wchodzi do Sejmu? NAJNOWSZY SONDAŻ Kantar

Jarosław Kaczyński, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Robert Winnicki i Janusz Korwin-Mikke/fot. PAP/Twitter Jowita/Prt Sc Fb Kukiz'15/Dominik Cwikła ⓒ (kolaż)
Jarosław Kaczyński, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Robert Winnicki i Janusz Korwin-Mikke/fot. PAP/Twitter Jowita/Prt Sc Fb Kukiz'15/Dominik Cwikła ⓒ (kolaż)

Na początku stycznia 2020 r. Kantar przeprowadził comiesięczny sondaż. Zapytał Polaków o ewentualną gotowość uczestnictwa w wyborach do Sejmu, a także o to, na kogo oddaliby swój głos.

Z badania wynika, że 71 proc. Polaków zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu – badacze Kantar oszacowali, że ponad jedna trzecia badanych (34 proc.) odpowiada w sposób zdecydowany, że chce głosować, a 37 proc. raczej planuje głosowanie.

Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów – 10 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 10 proc. deklaruje, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 9 proc. badanych jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Poparcie formacji politycznych

Kantar zbadał też poparcie Polaków dla formacji politycznych. W styczniu wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało PiS. Taką koalicję zamierza poprzeć 38 proc. chcących głosować.

Na drugim miejscu, z poparciem na poziomie 28 proc., uplasowała się KO. Do Sejmu dostałaby się również Lewica, uzyskując 13 proc. głosów, jak również PSL-Koalicja Polska razem z Kukiz’15 – 6 proc. Gdyby wybory odbyły się w styczniu, progu wyborczego nie przekroczyłaby Konfederacja – wynik 3 proc.

Co się zmieniło?

W porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, w styczniu poparcie dla PiS  spadło (o 1 pkt proc.). Spadek odnotowała też PSL-Koalicja Polska (o 2 pkt proc.) i Konfederacja (o 3 pkt proc.).

Wzrosły odsetki osób popierających KO (o 2 pkt proc.) oraz Lewicę (o 2 pkt proc.). Spośród tych, którzy deklarują zamiar głosowania, 12 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. Jest to wynik o 2 punkty procentowe wyższy niż w grudniu.

Badanie przeprowadzono pomiędzy 9 a 15 stycznia 2020 r. na próbie reprezentatywnej 984 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=700 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach) techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Źródło: PAP

3 KOMENTARZE

Comments are closed.