Adam Maciejewski najlepszym chirurgiem rekonstrukcyjnym na świecie. Prestiżowe wyróżnienie od amerykańskich lekarzy

Profesor Adam Maciejewski. Zdjęcie: Andrzej Grygiel/PAP
Profesor Adam Maciejewski. Zdjęcie: Andrzej Grygiel/PAP

Profesor Adam Maciejewski otrzymał nagrodę Marko Godina od Amerykańskiego Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie na świecie w dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej.

Do konkursu zgłoszono kilkuset lekarzy z całego świata. Pod uwagę brano najbardziej spektakularną operację rekonstrukcyjną przeprowadzoną w danym roku. Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej uznało, że takim zabiegiem był własnie ten przeprowadzonym pod kierownictwem Adama Maciejewskiego. Profesor i jego zespół odtwarzali narządy głowy i szyi i 6-letniego chłopca. Tymek połknął granulat ługu sodowego – popularny „Kret” do udrażniania rur.

W pierwszym etapie leczenia odtworzyliśmy mu z jelita grubego przełyk w obrębie śródpiersia aż do poziomu szyi. Drugim etapem leczenia była przeprowadzona rozległa transplantacja narządów szyi pobranych od zmarłego dawcy, tj. nasady języka, krtani, gardła, części szyjnej przełyku, kości gnykowej, mięśni krótkich szyi oraz wszystkich czterech nerwów, które unerwiają ruchowo i czuciowo krtań. Wymagało to od nas wykonania licznych zespoleń naczyniowych – powiedział prof. Adam Maciejewski w rozmowie z portalem pulsmedycyny.pl.

Nagroda im. Marko Godina – słoweńskiego chirurga, uznawana jest za najbardziej prestiżową na świecie w dziedzinie rekonstrukcji.

Adam Maciejewski jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Jako pierwszy chirurg na świecie przeprowadził ratująca życie operację przeszczepu twarzy. Profesor w ciągu swego zawodowego życia przeprowadził ponad 5,5 tysiąca zabiegów rekonstrukcyjnych.