Amerykanie wybrali najlepszą operację na świecie. Przeprowadzili ją polscy lekarze

Operacja. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Pixabay
Operacja. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Pixabay
REKLAMA

Przeprowadzony w marcu ubiegłego roku jednoczesny przeszczep narządów szyi i szpiku u ciężko poparzonego 6-letniego Tymka został uznany za najlepszą operację rekonstrukcyjną na świecie w 2019 roku. Wyboru dokonało Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.

Nagrodę przyznano podczas zakończonego w Stanach Zjednoczonych dorocznego zjazdu towarzystwa, zrzeszającego ok. 950 czołowych chirurgów rekonstrukcyjnych z całego świata. Laur otrzymał szef zespołu i kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii, profesor Adam Maciejewski.

W uznaniu całego dotychczasowego dorobku otrzymał on również stypendium im. Marko Godiny, które pozwala odwiedzić w ciągu roku czołowe ośrodki chirurgii rekonstrukcyjnej na całym świecie.

REKLAMA

To zaszczyt i przyjemność być docenionym wśród tak znakomitego grona. To nie byłoby możliwe bez wsparcia zespołu i ośrodka, którego jestem reprezentantem, a nie jedynie laureatem nagrody – powiedział prof. Maciejewski.

Stypendium Godiny pozwala nie tylko uczestniczyć w krótkim czasie w życiu najlepszych ośrodków na świecie, ale też na reprezentowanie naszego ośrodka i zespołu, co może przynieść w przyszłości wymierne korzyści w zakresie współpracy – dodał.

Operacja Tymka

Operację przeprowadzono w kwietniu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie znajduje się specjalny oddział dla dzieci. Uczestniczyli w niej lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach.

Tymek, mając 13 miesięcy, połknął granulki preparatu służącego do udrożniania rur. Doznał bardzo ciężkiego poparzenia, a w efekcie martwicy narządów niezbędnych do jedzenia, mówienia i oddychania.

W trakcie 15-godzinnej operacji lekarze przeszczepili chłopcu narządy pobrane od zmarłego dawcy: nasadę języka, krtań, gardło, część szyjną przełyku, tchawicę, tarczycę i przytarczyce, kość gnykową, mięśnie krótkie szyi oraz wszystkie cztery nerwy, które unerwiają ruchowo i czuciowo krtań.

10 dni później Tymkowi podano odpowiednio spreparowany szpik, pobrany od tego samego zmarłego dawcy. Była to pierwsza tego typu operacja na świecie. Daje chłopcu szansę na normalne życie.

6-letni Tymek czuje się coraz lepiej, choć przed nim jeszcze długa droga do pełnego wyzdrowienia. – Mówi już pierwsze słowa, rehabilitacja funkcji głosu przebiega bardzo pomyślnie – podkreślił chirurg, prof. Maciejewski.

W konkursie Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej na najlepszą operację rekonstrukcyjną na świecie co roku bierze udział 200-300 zabiegów. Tym razem do ścisłego finału przeszły trzy.

Rekonstrukcja przeprowadzona u Tymka „rywalizowała” z innym przypadkiem rozległej rekonstrukcji w rejonie głowy i szyi oraz zabiegiem naprawy dolnej połowy ciała, zniekształconej z powodu wady wrodzonej. Polska rekonstrukcja otrzymała 122 głosy, dwie kolejne odpowiednio 56 i 37.

Źródło: Dziennik Zachodni || PAP || NCzas.com

REKLAMA