Brawo! Polak nowym rekordzistą świata w nurkowaniu na ekstremalnej wysokości

Marcel Korkuś nowym rekordzistą świata. Foto: PAP
Marcel Korkuś nowym rekordzistą świata. Foto: PAP

Brawo! Polski płetwonurek Marcel Korkuś zanurkował na wysokości 6395 m n.p.m.! Tym samym Polak ustanowił absolutny rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim. To pierwsze w historii nurkowanie człowieka na tak dużej wysokości.

Nurkowanie miało charakter eksperymentalny albowiem tabele do planowania nurkowań kończą się już na 3 tysiącach metrów. Dla Polaka nie była to pierwsza próba tego typu. 7 marca 2016 roku odkrył najwyżej położone jezioro na Ziemi (Cazadero 5985 m n.p.m.). I własnie tam, nurkując w nim, ustanowił rekord Guinnessa potwierdzony oficjalnym certyfikatem.

Niedługo potem, na skutek zmiany przepisów przez organizację Guinnessa na mniej restrykcyjne. Rekord wtedy przyznano Węgrowi, który na dzień nurkowania nie spełnił wszystkich wymagań.

Marcel Korkuś w kolejnych latach dwukrotnie podejmował nieudane próby dotarcia do zbiornika wodnego już na sąsiednim wulkanie Ojos del Salado. Jest on najwyższą górą Ameryki Południowej, a zarazem najwyższym wulkanem na świecie. Pierwsza nieudana próba miała miejsce w grudniu 2016 roku. Polaka zatrzymało na wysokości 6200 m n.p.m. gwałtowne załamanie pogody.

Natomiast w lutym 2018 roku wyprawa została przerwana na wysokości 6300 m n.p.m. z powodu dużej ilości śniegu i odmrożonych palców. Jak mówi powiedzenie „do trzech razy sztuka”. I w myśl przysłowia ostatnia wyprawa zakończyła się całkowitym sukcesem. I w końcu rekord został potwierdzony w ubiegłym tygodniu przez organizację Guinnessa.

Nurkowano w tzw. basenie (naturalnym zbiorniku wodnym, którego wymiary nie pozwalają by uznać je za jezioro). Grubość pokrywy lodowej wynosiła 1,3 metra, a temperatura wody 3 stopnie Celsjusza.

Prawdopodobnie już wyżej nie da się zanurkować. W wyprawie Polakowi towarzyszyło trzech Argentyńczyków – Ulises Kusnezov, Martin Alderete i Eduardo Salas. Marcel Korkuś zamierza teraz przystąpić we współpracy z firmą Eversub do odkrycia najgłębszej zatopionej jaskini na świecie.

PAP

Comments are closed.