Naukowcy stworzyli coś pomiędzy nowym gatunkiem zwierzęcia a robotem. „Ksenoboty to żywe, programowalne organizm” [VIDEO]

Ksenoboty Źródło: YouTube/Iniversity of Vermont
REKLAMA

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Wermontu i Tufts University pobrali od żab komórki macierzyste i wykorzystali je do stworzenia całkowicie nowych form życia. To tzw. „ksenoboty”, które mogą znaleźć zastosowanie w medycynie.

Ksenoboty wzięły swoją nazwę od żaby szponiastej (łac. Xenopus laevis). To właśnie z komórek macierzystych, które naukowcy pobrali od embrionów żab tego gatunku stworzyli coś pomiędzy nowym gatunkiem zwierzęcia a robotem. Naukowcy określają ksenoboty jako
„żywe, programowalne organizmy”.

– To są nowe, żywe maszyny. Nie są ani tradycyjnym robotem, ani znanym gatunkiem zwierzęcia. To nowa klasa artefaktów: żywy, programowalny organizm – powiedział Joshua Bongard, informatyk i ekspert w dziedzinie robotyki na Uniwersytecie Wermontu.

REKLAMA

Najpierw naukowcy zaprojektowali ksenoboty na komputerze. Dopiero po stworzeniu wizualizacji i przeprowadzeniu testów teoretycznych stworzyli swoje „żywe roboty” przy użyciu komórek macierzystych z embrionów żab.

Jedną z głównych zalet ksenobotów jest to, że same się leczą. Dzięki temu mogą znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie. Ksenoboty mają niecały milimetr szerokości, a więc są mniejsze niż główka od szpilki. Ich wielkość również jest zaletą.

Małe żyjące roboty mogą np. dostarczyć lek w wybrane miejsce w ciele. Ksenoboty mogą być użyteczne również w mniej skomplikowanych zabiegach, takich jak usuwanie płytki nazębnej.

REKLAMA