Domy z grzybów?! NASA zamierza je budować na Marsie i na Księżycu

Domy z grzybów?! NASA zamierza je budować na Marsie i na Księżycu. Foto: Pixabay
Domy z grzybów?! NASA zamierza je budować na Marsie i na Księżycu. Foto: Pixabay

NASA zamierza budować domy z grzybów. Tego typu budowle powstaną na Marsie oraz na Księżycu. Dzięki temu ich kolonizacja mogłaby szybciej nastąpić.

Domy z grzybów mogą okazać się czynnikiem, który znacząco przyspieszy kolonizację kosmosu. Grzybnia bowiem pochłania ogromne ilości składników odżywczych, a ponadto potrafi tworzyć gigantyczne sieci pod ziemią.

Lynn Rothschild z Ames Research Center oraz jej zespół prowadzi badania nad wyprodukowaniem cegieł z użyciem grzybni, resztek drewna oraz odpadów. Inicjatywę finansuje NASA Innovative Advanced Concepts.

– Ostatecznie projekt przewiduje wysłanie odpornej na trudne warunki grzybni na Marsa. Po przybyciu, rozwinięciu tej podstawowej struktury i po dodaniu wody, grzyby będą mogły rosnąć wokół specjalnego szkieletu, tworząc w pełni funkcjonalne siedlisko ludzkie. Ponadto, materiał biologiczny, jakim jest grzybnia, nie spowodowałby zanieczyszczenia środowiska marsjańskiego – mówią przedstawiciele NASA.

Istnieje już kilka koncepcji budowy przyszłego siedliska. Jedna z nich zakłada stworzenie trzech warstw. Górna składałaby się z lodu, chroniłaby ona mieszkańców przed niebezpiecznym promieniowaniem. Ponadto zapewniałaby drugiej warstwie – mikrobom – zasoby. Z kolei dolna warstwa składałaby się z tlenu i składników odżywczych grzybni.

To jednak nie wszystko. Grzyby mogłyby również pomagać w filtrowaniu wody. Naukowcy przewidują także, iż grzybnia może w przyszłości znaleźć zupełnie nowe zastosowanie na Ziemi.

Źródło: space.com

1 KOMENTARZ

Comments are closed.