Francuski kontrwywiad namierzył siedem osób podejrzewanych o przygotowywanie zamachów

zdj. ilustracyjne. Wieża Eiffla, Paryż, Francja. Foto: PAP/EPA
zdj. ilustracyjne. Wieża Eiffla, Paryż, Francja. Foto: PAP/EPA

Francuskie służby DGSI (Direction Générale de la Sécurité Intérieure) dokonały zatrzymania siedmiu mężczyzn podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego. Rozbita grupa działała w mieście Brest w Dolnej Bretanii.

Niektórzy z nich figurowali już w kartotece podejrzanych o terroryzm (fichés S). Od pewnego grudnia 2019 roku objęto ich obserwacją w aspekcie przynależności do radykalnego ruchu islamistycznego.

To duży sukces DGSI. W przeprowadzonej na dużą skalę operacji antyterrorystycznej w poniedziałek 20 stycznia, służby zatrzymały 7 osób w Brest i okolicach miasta. Podejrzewa się, że planowali zamach na terytorium Francji, a następnie ucieczkę na granicę iracko-syryjską.

W akcji zatrzymania brały udział specjalne jednostki policyjne RAID i GIPN. Przy zatrzymanych nie znaleziono jednak broni i materiałów wybuchowych.

Najmłodszy aresztowany ma 29 lat, najstarszy – 39. DGSI uniemożliwiło im zamach, a teraz bada m.in. motywacje ich działania. Jeszcze pod koniec ub. roku dyrekcja DGSI ostrzegała przed „wysokim zagrożeniem terrorystycznym”.

Źródło: Europe1/ Valeurs Actuelles

Comments are closed.