PILNE! Skandal w Izraelu! Prezydent Macron zwyzywał żydowskiego policjanta, a jego służby wyrzuciły z francuskiej bazyliki w Jerozolimie agentów cywilnych [VIDEO]

Szarpanina i wymiana uwag przed bazyliką w Jerozolimie z udziałem Macrona. Fot. screen

Prezydent Francji spędzał dzisiaj pracowity dzień w Jerozolimie. Podczas jego wizyty w kościele św. Anny, który należy do Francji, doszło do ostrego spięcia z izraelską policją.

Podobna sytuacja przydarzyła się w w 1996 roku prezydentowi Chiracowi. Słowna utarczka Macrona z policjantami była niezłą gratką dla dziennikarzy. Do spięcia doszło na Starym Mieście w Jerozolimie. Prezydent zrobił sobie spacer, którego celem był eksterytorialny kościół św. Anny, własność Republiki Francuskiej.

Należący do ochrony jeden z oficerów policji izraelskiej wszedł tam przed Macronem. Ten dość ostro zwrócił mu uwagę i zażądał umożliwienia wejścia do świątyni. „Nie podoba mi się to, co zrobiłeś” – krzyczał po angielsku Emmanuel Macron i wzywał izraelskiego policjanta do opuszczenie „terytorium Francji” na Starym Mieście w Jerozolimie.

„Proszę wyjść na zewnątrz, nikt nie musi nikogo prowokować, prawda?” – mówił Macron po angielsku z silnym francuskim akcentem. „Zachowujemy spokój, zrobiliśmy wspaniały spacer, wykonujesz dobrą robotę w mieście i doceniam to, ale proszę, przestrzegaj zasad ustanowionych przez stulecia, nie zmienią się one jak wchodzisz przede mną. Tu jest Francja i wszyscy znają zasady” – mówił.

Miało dojść nawet do przepychanek pomiędzy członkiem izraelskich sił bezpieczeństwa a członkami grupy ochrony Macrona. Członek izraelskich sił bezpieczeństwa początkowo wszedł do bazyliki, która była własnością Francji, a następnie ją opuścił.

Kiedy próbował wejść do niej ponownie, został zablokowany przez agentów republikańskiej ochrony z GSPR. Jeden z dziennikarzy twierdził, że dwóch mężczyzn zostało złapanych przez ochronę „za kołnierze i wyrzuconych”. Chodziło o izraelskich agentów w cywilu.

Bazylika Sainte-Anne została zbudowana przez krzyżowców w XII wieku i ofiarowana Francji w czasach Imperium Osmańskiego w 1856 roku. Jest to jedno z czterech francuskich terytoriów w Jerozolimie.

Po tym incydencie Macron ma szansę na wzrost słupków poparcia sondażowego, zwłaszcza wśród pewnych grup swoich obywateli.

Źródło: Le Figaro/ AFP/ France Info

9 KOMENTARZE

  1. Rosjanie mają całą dzielnicę i cerkiew, Polacy mały kościółek postawionyc tam chyba za czasów Andersa.

    Może by tak odbudowac jakiś katolicki, który zniszczono lub ukradziono przez islamitów?

  2. a po co Macron szedł do koscioła??? Przecież Francuzi są arabami – to muzułmanie! Powinni sie trzymac od nas chrześcijan z daleka! Mają swoje meczety w Paryżu!

    • W tym przypqdku, to bardzo dobrze, bo wyrzucil zydow z chrzescijanskiego kosciola I panstwa Francja!! Osobiscie nie lubie Macrona, lecz ten czyn jest godny pochwaly, gdyz nikt sie jeszcze do tej pory nie odwaZyl burknac na swiete krowy – zydow, a on to zrobil I to w dobrym stylu!!

  3. Nawet makaron potrafi sie im postawic a nasza łajza Adrian obŁuda by klęknal przed rasistowskim ydowskim fagasem

  4. Pewnie, że ustawka. Ale pokazał, ze nawet żabojad ma cojones, w przeciwieństwie. W przeciwieństwie w domyśle do niektórych innych prezydentów.

  5. Ale jaki skandal? Po prostu zwrócił im uwagę w zrozumiałym dla nich stylu, no i zadziałało. Różne nacje mają różną dynamikę negocjacji, w przypadku Żydów jest to: na początku z mordą a następnie wycofanie się do osiągnięcia kompromisu, w przypadku Polaków jest to huśtawka czyli fala. Struktura własności niektórych obiektów w Jerozolimie jest dość skomplikowana i np. duchowni (raczej wschodni..) w Bazylice Grobu Świętego często się biją, przy użyciu różnych przedmiotów, w przypadku faktycznego czy mniemanego naruszenia kompetencji przez duchownych konkurencyjnego obrządku. Kościół został sprezentowany Napoleonowi III a Macron jako szef państwa występuje jako następca owego Napoleona..

  6. W przeciwienstwie do naszego szabesgoja POPISu Duda I morawicki —- wrogi NIErzad Hanba nam Polakom jak dlugo ?????

Comments are closed.