To CIA odpowiada za ataki terrorystyczne na WTC! Takie tezy zawiera francuski podręcznik do historii

Ataki terrorystyczne na WTC w Nowym Jorku 11 września 2001 roku. Foto: yt.com
Ataki terrorystyczne na WTC w Nowym Jorku 11 września 2001 roku. Foto: yt.com

We francuskim podręczniku do historii pojawiła się wzmianka, że amerykańska agencja wywiadowcza CIA odpowiada za ataki terrorystyczne na World Trade Center w 2001 roku. Wydawnictwo oficjalnie przeprosiło za ten fragment.

Z podręcznika do historii korzystają francuscy studenci. Opisywane są w nim losy przede wszystkim Francji, ale także Europy oraz świata w XX wieku. Powiązano CIA i ataki terrorystyczne.

Na stronie 204 autor Jean-Pierre Rocher wyjaśnia kontekst powstania Al-Kaidy oraz ataku terrorystycznego, do którego doszło 11.09.2001 w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

W tym miejscu pojawia się informacja, którą od wielu lat kolportują zagorzali fani teorii spiskowych. To CIA odpowiada za ataki terrorystyczne.

„To globalne wydarzenie, które zorganizowane zostało przez CIA w celu narzucenia amerykańskich wpływów na Bliskim Wschodzie. Uderzyło w symbole amerykańskiej potęgi na jego własnym terytorium” – można przeczytać.

Podręcznik pojawił się na rynku w listopadzie 2019 roku. Ów fragment odkryto po około dwóch miesiącach. „Fragment przekazuje teorię spiskową, którą można usłyszeć z ust niektórych uczniów. Ale powielanie tego przez nauczyciela, w tego rodzaju publikacji jest niedopuszczalne” – cytuje jednego z wykładowców akademickich francuski dziennik „Le Monde”.

Wzmiankę o atakach terrorystycznych przeprowadzonych przez CIA natychmiast podchwyciła strona Conspiracy Watch. Autor wpisu krytykuje fakt, że teza zawarta w podręczniku wywołuje aż takie kontrowersje. Przywołuje wyniki badań, zgodnie z którymi 21% Amerykanów poniżej 35. roku uważa, że to rząd USA maczał palce w atakach terrorystycznych. „To grupa docelowa, na którą ukierunkowano ten podręcznik” – czytamy.

Francuskie wydawnictwo odpowiedzialne za podręcznik przeprosiło za ten fragment.

„Te teorie spiskowe pozbawione są jakichkolwiek podstaw faktycznych. Nigdy nie powinny znaleźć się w tej pracy. Nie odzwierciedlają stanowiska redakcyjnego” – czytamy w oświadczeniu. Wydawnictwo wstrzymało druk kolejnych książek do momentu wprowadzenia korekty.

W atakach terrorystycznych w 2001 roku zginęło łącznie 2997 osób.

Źródło: bbc.com || NCzas.com

Comments are closed.