W Oświęcimiu i Brzezince zakaz noszenia broni. Drugi stopień alarmowy BRAVO

Niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau/fot. YouTube/Theos FGF - Fishing Gaming Fun
Niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau/fot. YouTube/Theos FGF - Fishing Gaming Fun

Minister Mariusz Kamiński podpisał rozporządzenie o jednodniowym zakazie noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni – poinformowało w środę MSWiA. Zakaz wprowadzono w Oświęcimiu i Brzezince w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. W Małopolsce obowiązuje 2. stopień alarmowy BRAVO.

Podpisane rozporządzenie wprowadza zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni w Oświęcimiu i Brzezince w dniu 27 stycznia. Jak poinformował resort, wprowadzenie zakazu to odpowiedź na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa podczas 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

„Uroczystości odbędą się 27 stycznia br., czyli w najbliższy poniedziałek. W skład zagranicznych delegacji, które przyjadą do Polski, wejdą przywódcy państw oraz przewodniczący organizacji międzynarodowych. Wprowadzenie czasowego zakazu jest szczególnym rozwiązaniem. Ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego” – zaznacza resort spraw wewnętrznych i administracji.

Drugi stopień alarmowy BRAVO

Podobne rozwiązanie wprowadzono m.in. w ubiegłym roku w Warszawie w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak poinformowało MSWiA, rozporządzenie w najbliższych dniach zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw RP.

W związku z rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau od 23 do 29 stycznia w Małopolsce obowiązywać będzie 2. stopień alarmowy BRAVO. W całym kraju natomiast 1. stopień ALFA i ALFA-CRP. Stopnie alarmowe zarządzeniem wprowadził Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W całym kraju będzie obowiązywał najniższy stopień w skali – ALFA oraz ALFA-CRP (dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni).

Wyższy stopień – BRAVO – wprowadzono w województwie Małopolskim. To tam odbywać się będą centralne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych Polski oraz przywódców i delegacji wielu państw.

51 delegacji państwowych

W sobotę władze Muzeum Auschwitz poinformowały, że swój udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu potwierdziło 51 delegacji państwowych oraz reprezentujących organizacje międzynarodowe. Najważniejszymi gośćmi uroczystości będą byli więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz i ocaleni z Holokaustu. Z całego świata przyjedzie ich ponad 200.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oprócz najniższych ALFA i BRAVO, istnieją także CHARLIE i DELTA. Wprowadza się je w razie zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym lub w sytuacji, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.

Stopnie alarmowe wprowadzano już przy okazji organizacji w Polsce różnych wydarzeń międzynarodowych. Choćby szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.), Światowych Dni Młodzieży (2016 r.) czy konferencji antyirańskiej (2019 r.).

Wprowadza je, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW. W przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie premiera.

Źródło: PAP || NCzas.com

Comments are closed.