
Yarrabubba, najstarszy znany meteoryt, może być przyczyną globalnego ocieplenia jakie miało miejsce 2,2 mld lat temu uważają naukowcy.
Naukowiec z NASA, Timmons Erickson, zbadał ponownie wiek meteorytu Yarrabubba i określił go na 2.229 mld lat.
Jest starszy o ponad 200 mln lat starszy od meteorytu, którego uderzenie uformowało krater Vredefort Dome w RPA. Uznawano go dotychczas jako najstarszy z istniejących.
Zespół na czele którego stał Timmons Erickson opublikował wyniki badań dotyczących krateru Yarrabubba w magazynie „Nature Communications”.
Krater odkryto już w 1979 roku, ale naukowcy do teraz nie byli w stanie ustalić jego dokładnego wieku. Leży z zachodniej części Australii.
Trwająca miliardy lat erozja sprawiła, że krater nie jest widoczny gołym okiem. jego pozostałości mają obecnie około 20 km średnicy ale naukowcy analizowali występujące w tym rejonie anomalie w polu magnetycznym, by ustalić, że średnica krateru wynosiła pierwotnie ok. 70 km.
Do ustalenia wielu wykorzystano dwa minerały: cyrkon i monazyt. Wiek ustalono na podstawie analizy zawartości uranu i ołowiu w próbkach.
Uderzenie ogromnego meteorytu Yarrabubba w całkowicie zlodowaconą wówczas powierzchnię Ziemi uwolniło ogromne ilości energii oraz tlenu.
– Wiek krateru pokrywa się niemal dokładnie z momentem, w którym zakończyło się globalne zlodowacenie – mówi prof. Chris Kirkland, jeden z autorów badań dotyczących krateru w Australii.
– Uderzenie meteorytu mogło doprowadzić do znacznych zmian klimatu Ziemi – dodaje.
Źródło: NASA/BBC