Meteoryt przyczyną globalnego ocieplenia?

Meteor zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay
Meteor zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Yarrabubba, najstarszy znany meteoryt, może być przyczyną globalnego ocieplenia jakie miało miejsce 2,2 mld lat temu uważają naukowcy.

Naukowiec z NASA, Timmons Erickson, zbadał ponownie wiek meteorytu Yarrabubba i określił go na 2.229 mld lat.

Jest starszy o ponad 200 mln lat starszy od meteorytu, którego uderzenie uformowało krater Vredefort Dome w RPA. Uznawano go dotychczas jako najstarszy z istniejących.

Zespół na czele którego stał Timmons Erickson opublikował wyniki badań dotyczących krateru Yarrabubba w magazynie „Nature Communications”.

Krater odkryto już w 1979 roku, ale naukowcy do teraz nie byli w stanie ustalić jego dokładnego wieku. Leży z zachodniej części Australii.

Trwająca miliardy lat erozja sprawiła, że krater nie jest widoczny gołym okiem. jego pozostałości mają obecnie około 20 km średnicy ale naukowcy analizowali występujące w tym rejonie anomalie w polu magnetycznym, by ustalić, że średnica krateru wynosiła pierwotnie ok. 70 km.

Do ustalenia wielu wykorzystano dwa minerały: cyrkon i monazyt. Wiek ustalono na podstawie analizy zawartości uranu i ołowiu w próbkach.

Uderzenie ogromnego meteorytu Yarrabubba w całkowicie zlodowaconą wówczas powierzchnię Ziemi uwolniło ogromne ilości energii oraz tlenu.

Wiek krateru pokrywa się niemal dokładnie z momentem, w którym zakończyło się globalne zlodowacenie – mówi prof. Chris Kirkland, jeden z autorów badań dotyczących krateru w Australii.

Uderzenie meteorytu mogło doprowadzić do znacznych zmian klimatu Ziemi – dodaje.

Źródło: NASA/BBC