Tak Unia i PiS niszczą przedsiębiorców. Szykuje się kolejny podatek?

Ministerstwo Klimatu szykuje nowy podatek/Fot. Pixabay (kolaż)
Ministerstwo Klimatu szykuje nowy podatek/Fot. Pixabay (kolaż)

Jest bardzo prawdopodobne, że już niedługo przedsiębiorcy będą musieli płacić kolejny podatek. Tym razem przepisy w tej sprawie szykuje minister klimatu. Wszystko „dzięki” Unii Europejskiej i mechanizmowi rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Z informacji podanych przez „Puls Biznesu” wynika, że na przełomie marca i kwietnia minister klimatu ma zaprezentować nowy podatek od odpadów. Chodzi o obciążenie kolejnym zobowiązaniem producentów, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach. Te później trafiają na śmietnik. Oznacza to, że podatek dotknąłby znaczną część przedsiębiorców.

Pomysł ten jest pokłosiem unijnego mechanizmu rozszerzonej odpowiedzialności (ROP). Bruksela nalega, aby Polska wprowadziła go jeszcze w 2020 roku. Mechanizm ten ma zmusić producentów do odpowiedzialności za oferowany produkt, nie tylko na etapie jego wytwarzania i sprzedaży, lecz także później. Mówiąc inaczej, chodzi o koszty zagospodarowania odpadów, powstających w skutek użytkowania produktu.

Co prawda, unijny mechanizm ROP zakłada, że w ten sposób część opłat zostanie przeniesiona z konsumenta na producenta. W rzeczywistości jednak bez wątpienia odbije się to na cenach produktów.

Za wprowadzeniem w życie ROP opowiadają się samorządowcy i ekoaktywiści. Nic w tym dziwnego, ponieważ nowy ekopodatek ma zasilić nową organizację ROP oraz samorządy. Ponadto 5 proc. wpływów trafiłoby także do Ministerstwa Klimatu.

Większość firm jednak, oprócz podatku, obawia się ewentualnych kar. A takie mogą zostać nałożone na przedsiębiorców, jeśli nie uda im się osiągnąć wskazanego w dyrektywie poziomu recyklingu.

We wrześniu 2019 roku rząd zapowiedział, że odpowiednie nowelizacje związane z ROP mogłyby wejść w życie w połowie 2020 roku. Projekt nowych przepisów ma zostać przedstawiony na przełomie marca i kwietnia.

Na tym jednak nie koniec. Ministerstwo Klimatu planuje także wprowadzenie systemu kaucyjnego dla opakowań po napojach. W centrach handlowych i innych popularnych miejscach miałyby stanąć recyklomaty. System mieliby opracować jednak sami producenci, ale pod kontrolą resortu.

Źródła: Puls Biznesu/bezprawnik.pl

Comments are closed.