Kopiec Kościuszki w Krakowie zniknie? „Przechyla się i osuwa”

Kopiec Kościuszki w Krakowie Źródło: PAP

Kopiec Kościuszki – jeden z symboli Krakowa – przechyla się i osuwa. Jego remont jest niezbędny – powiedziała w piątek dziennikarzom Małopolska Wojewódzka Konserwator Zabytków Monika Bogdanowska.

Jeśli kopiec Kościuszki nie przejdzie remontu, to może zniknąć z krakowskiego krajobrazu. – Wszyscy jesteśmy zgodni, że remont trzeba zrobić. Prace są niezbędne, ale były sugestie, by skonsultować je dodatkowo ze specjalistami z AGH – powiedziała dziennikarzom Monika Bogdanowska. – Kopiec zsuwa się w jedną stronę – dodała.

Część kopca zostanie zbudowana od nowa

– Górna część bryły kopca, która nie jest oryginalna, zostanie rozebrana i zbudowana na nowo z lżejszych materiałów a zbocza będą zabezpieczone przed infiltracją wody i erozją poprzez zastosowanie systemu mat przestrzennych całkowicie zakrytych humusem – wyjaśnił dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie Leszek Cierpiałowski.

Fachowcy usuną wadliwy system odwodnienia mi.in. rury i membrany PCV oraz betonowe koryta. Mieszkańcy Krakowa będą musieli oswoić się z nowym wyglądem kopca, ponieważ jego sylwetka ulegnie zmianie.

– Jest nadzieja, że po tych pracach kopiec zyska właściwą sylwetę – zostanie wysmuklony – powiedziała Monika Bogdanowska.

Jak długo potrwają prace?

Koszty wyniosą ok. 15-20 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z funduszy norweskich lub unijnych. Na efekt końcowy krakowiacy jeszcze trochę poczekają, ponieważ prace potrwają ok 1,5 roku.

Kopcem Kościuszki od czasu jego budowy w 1820–1823 nieprzerwanie zarządza Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie ustanowiony w 1820 roku. Kopiec został usypany jako symboliczna mogiła w hołdzie Tadeuszowi Kościuszce, a znajduje się na Górze św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa.

Źródło: RMF FM