Polskie góry coraz droższe. Znaczny wzrost cen noclegów

Turyści w Zakopanem Foto: PAP
Turyści w Zakopanem Foto: PAP

Ceny noclegów w górach w czasie tegorocznych ferii zimowych znacznie przewyższają stawki z 2019 roku. Najdrożej płaci się w Kościelisku, Szklarskiej Porębie i Białce Tatrzańskiej

Ceny noclegów w górach wynoszą średnio ponad 100 zł za osobę. Nieco taniej jest mniej znanych górskich miejscowościach – około 60 zł za osobę.

Polacy najchętniej na ferie zimowe wybieramy się do Zakopanego. Jak wynika z raportu portalu noclegi.pl, rezerwacje w zimowej stolicy Polski to 46 proc. wszystkich rezerwacji w polskich górach. Ceny nie są tam jednak najwyższe. Drożej jest w Białce Tatrzańskiej, która przyciąga turystów źródłami termalnymi.

Najwyższe ceny noclegów są w Kościelisku, Szklarskiej Porębie i Białce Tatrzańskiej. Tam wczasowicze płacą od 100 do 130 zł za osobę. W popularnych miejscowościach, jak Zakopane, Wisła czy Karpacz, ceny wbrew pozorom są bardziej przystępne – od 70 do 95 zł za noc. Najtaniej za nocleg płaci się w mniej obleganych miejscach, jak Poronin czy Biały Dunajec – od 45 do 60 zł za osobę.

Wśród Polaków popularnością w okresie ferii zimowych cieszą się także wyjazdy zagraniczne. Ceny za nocleg na Węgrzech czy w Austrii są porównywalne z tymi, które mamy w Polsce. Tańsze są oferty last minut. Chętnych jest jednak wielu i trzeba się decydować natychmiast.

Ceny wyjazdu na ferie zimowe rosną nie tylko z roku na rok, ale także z miesiąca na miesiąc, średnio o 19 proc. Im bliżej wyjazdu, tym cena jest wyższa. Obiekty noclegowe podnoszą standard oraz jakość usług. Polacy zarabiają coraz więcej, dlatego obserwujemy podwyżki cen. Jeżeli ktoś zarezerwował nocleg w Zakopanem w listopadzie, mógł cieszyć się ceną o 25 proc. niższą niż obecnie – mówi  Agnieszka Rzeszutek z noclegi.pl.

W tym roku jako ostatnie rozpoczynają się ferie w województwie mazowieckim (od 10 do 23 lutego). Eksperci ostrzegają, że w tym okresie ceny będą najwyższe. Warszawiacy mogą więc wydać na wypoczynek w górach więcej niż mieszkańcy z pozostałych terenów Polski.

Właściciele obiektów noclegowych często czekają na ferie województwa mazowieckiego. Podnoszą ceny, licząc na większy zarobek. Cena może być wyższa nawet od 20 do 50 zł dla jednej osoby za noc – ocenia Agnieszka Rzeszutek.

Źródło: bankier.pl

1 KOMENTARZ

  1. No właśnie dlaczego my z zachodniopomorskiego mamy płacić więcej bo mamy ferie razem z warszawką.

Comments are closed.