Nowa masakra dokonana przez dżihadystów

Armia Burina Faso Fot. Twitter WadrNews

Dżihadyści dokonali nowej masakry na północy Burkina Faso. Co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło na targu w wiosce Silgadji na granicy Burkina Faso z Mali i Nigrem. Od 2015 roku zginęło w tym regionie z rąk terrorystów islamskich już 800 osób.

Do masakry doszło na rynku w wiosce Silgadji w czasie trwającego tam targu. Bojówka opanowała miejscowość i rozstrzelała wszystkich mężczyzn po oddzieleniu ich od kobiet. Wydarzenia te miały miejsce 25 stycznia, ale trudności komunikacyjne spowodowały, że trudno ocenić całkowitą liczbę ofiar. Władze na razie mówią o co najmniej 50 zabitych mieszkańcach.

Siły bezpieczeństwa mówią też o kolejnym ataku dżihadystów w tej okolicy, w wyniku którego zginęło od 10 do 30 osób. Informacje docierają głównie przez uciekinierów i trudno je zweryfikować.

Uciekinierzy twierdzą, że zbrojne grupy terrorystów nadal przebywają w Silgadji i okolicach. Mieli zniszczyć całą infrastrukturę, łącznie z liniami telefonicznymi i przekaźnikami. Na miejsce próbują dotrzeć siły bezpieczeństwa, ale drogi są zaminowane, co utrudnia ich przemieszczanie. W dodatku policja Burkina Faso jest źle wyszkolona i słabo uzbrojona.

Obecna masakra ma miejsce niecały tydzień po ataku na wioski Nagraogo i Alamo, położone bardziej na południe w prowincji Sanmatenga. Tam też zaatakowano miejscowy targ i zabito 36 osób.

W Burkina zginęło już 800 osób, a razem z atakami w Mali i Nigrze liczba ofiar tylko w 2019 roku wyniosła 4000. W lutym 2019 r. w Burkina Faso było 60 000 uciekinierów, dzisiaj jest ich już ponad 600 000.

Źródło: Ouest france/ AFP

1 KOMENTARZ

  1. TERAZ W AFRYCE MNÓSTWO TELEFONOW KOMORKOWYCH – ALAR – I W GODZINE 300KM -200K M—- I ROZNIESC TO DZIADOSTWO ALE AFRYKA – BIUROKRACJA – TUMIWISIZAM – ROZKRADANIE ŁAPOWY — KILKA SUPER BRYGAD – JESZCZE NOKTOWIZORY – I 100 LUDZI ROZNOSI TO DZIADOSTWO

Comments are closed.