Afrykanie naprawdę ubogacą Szwedów. Będą ich uczyć jak leczyć rany postrzałowe i od noża

Szwecja - muzułmanie - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Twitter
Szwecja - muzułmanie - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Twitter
REKLAMA

W 2021 roku grupa szwedzkich lekarzy wyjedzie po nauki do Afryki Południowej. Tam dowie się jak postępować z ranami postrzałowymi i pochodzącymi od ciosów nożem.

Nowy program dla lekarzy rozpoczyna leżący w południowo-zachodniej Szwecji Region Vastra Gotaland. W 21021 władze wyślą ich na staż do Afryki Południowej. Tam będa uczyć się jak postępować z ranami po pchnięciu nożem i postrzałowymi informuje rozgłośnia Sveriges Radio.

Chirurdzy wyjadą na 3 miesiące do Johannesburga. Ragnar Ang, szef ratowników z kliniki Sahlgrenska pracował w przeszłości w szpitalu w Afryce Południowej i twierdzi, że tam w ciągu kilku miesięcy nabiorą większej wprawy niż przez 1 rok w Szwecji.

REKLAMA

Dla Afrykańczyków to okazja, bo będą mieli dodatkowa pomoc, a nie będą im płacić. Koszty pobytu i płacy poniosą władze Regionu.

Według organizacji Gun Free codziennie w Afryce Południowej od postrzałów giną 23 osoby. Teraz Szwecja bardzo stara się, by dogonić ten kraj w niechlubnych statystykach.

W całym 2019 roku doszło do 320 strzelanin. W ich efekcie śmierć poniosło 41 osób. Najwięcej było ich w Sztokholmie – 85. To oznacza, że w liczącej 1,5 miliona mieszkańców stolicy Szwecji co 4 dni dochodzi do strzelaniny. W 150-tysięcznej uniwersyteckiej Uppsali liczba strzelanin wzrosła z 3 w roku 2017 do 28 w roku 2019.

Do tego dochodzą eksplozje. W ciągu 11 miesięcy – od stycznia do grudnia 2019 roku w całej Szwecji odnotowano aż 236 przypadków użycia materiałów wybuchowych. To oznacza 50% wzrostu w porównaniu z rokiem 2018. Wtedy w ciągu 12 miesięcy odnotowano 162 eksplozje.

Do wybuchów dochodzi najczęściej w miejscach zamieszkanych przez imigrantów i mniejszości etniczne. W lipcu w multikulturowym Malmoe doszło do 3 eksplozji w ciągu zaledwie 24 godzin.

W większości strzelaniny i eksplozje są efektem porachunków między gangami walczącymi o wpływy z handlu narkotykami. Najbardziej narażone są południowe Regiony – Skania, Kronoberg, Jonkoping i właśnie Vastra Gotaland.

Szwedzcy lekarze nie mają żadnej wprawy w leczeniu ran postrzałowych, spowodowanych eksplozjami, czy pochodzących od ostrych narzędzi. Stąd potrzeba zdobycia praktyki. Jak mało który kraj nadaje się do tego Południowa Afryka.

Wyrok lekarzy planowany jest za rok. Szwedzi przewidują więc, że w 2021 roku, będzie gorzej niż w tym.

REKLAMA