Brexit. Wielka Brytania nie jest pierwsza. Wspólnota europejska już wcześniej straciła

Miasteczko Ilulissat w zachodniej Grenlandii. Zdjęcie: Patrick Pleul / dpa-Zentralbild / ZB | Dostawca: PAP/DPA.
Miasteczko Ilulissat w zachodniej Grenlandii. Zdjęcie: Patrick Pleul / dpa-Zentralbild / ZB | Dostawca: PAP/DPA.
REKLAMA

O północy czasu polskiego i o 23 czasu Greenwich Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Ale nie jest pierwsza. Ponad 30 temu Grenlandia też wystąpiła ze wspólnoty europejskiej.

Grenlandia opuściła ówczesną EWG – Europejską Wspólnotę Gospodarczą w 1985 roku. EWG było bezpośrednią poprzedniczką Unii Europejskiej. Największa wyspa świata była jej członkiem przez 12 lat. Wstąpiła do EWG w 1973 roku wraz z Danią.

Grenlandia wyszła w w następstwie referendum, które odbyło się w 1982 roku. Wtedy 53% mieszkańców największej wyspy świata opowiedziało się za opuszczeniem europejskiej wspólnoty. Głównym powodem była niezgoda na wspólna politykę dotyczącą rybołówstwa.

REKLAMA

Wcześniej – w 1978 roku parlament Danii – Folketinget przyznał wyspie pełną autonomię. To umożliwiło decyzje o referendum i późniejsze opuszczenie poprzedniczki Unii Europejskiej. W gestii Danii pozostają sprawy konstytucji, obrony, polityki zagranicznej i monetarnej. Kwestie polityki morskiej, zasobów naturalnych oraz policję i sądownictwo i ponad 30 innych obszarów pozostaje wyłącznie gestii Grenlandii.

W 1949 roku ówczesny prezydent USA Harry Truman złożył Danii propozycję odkupienia od niej wyspy. W ubiegłym roku ponownie zasugerował to Donald Trump, ale propozycja została jednoznacznie odrzucona.

REKLAMA