Mapa polskiej biedy. Sześć oaz bogactwa i obszary ubóstwa [GRAFIKA]

Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Mapa polskiej biedy obejmuje nie tylko tradycyjnie Ścianę Wschodnią, ale także północ kraju. Stolica jest liderem pod względem dochodów. Warszawiaków stać na 80 proc. więcej niż mieszkańców, którzy zarabiają średnią krajową.

Bogactwo polaryzuje się wokół sześciu ośrodków miejskich. Są też wielkie obszary ubóstwa – wskazuje Mapa polskiej biedy firmy badawczej GfK GeoMarketing.

Polska siła nabywcza wynosi 89 mld dol. rocznie. W przeliczeniu na mieszkańca jest to 2,33 tys. dol. – podaje GfK Geomarketing. Odzwierciedla to możliwości przeciętnego Polaka dokonywania zakupów takich towarów, jak żywność, ubrania, środki farmaceutyczne i higieniczne, które stanowią 64 proc. naszych wydatków.

GfK GeoMarketing podsumował dane dotyczące kluczowych produktów w największych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. W Warszawie potencjał nabywczy przekracza łącznie o 80,5 proc. średnią krajową. Na drugim miejscu jest Wrocław – z wynikiem o 18 proc. wyższym niż średnia. Na kolejnych miejscach są: Łódź (o 15,7 proc.), Kraków (o 15,4 proc.) i Poznań (o 14,9 proc.).

W raporcie wzięto pod uwagę nie tylko zarobki, ale i ceny w poszczególnych powiatach. Potencjał Polaków rozkłada się na mapie nierównomiernie. Są oazy bogactwa i obszary ubóstwa.

Źródło: businessinsider.com.pl