Kobiety coraz częściej dopuszczają się przemocy domowej / Fot. PAP
Kobiety coraz częściej dopuszczają się przemocy domowej / Fot. PAP
REKLAMA

Przemoc domowa wywołana przez kobiety wzrosła ponad trzykrotnie w ostatniej dekadzie – wynika z raportu opublikowanego przez brytyjską policję. Kobiety odpowiadają już prawie za jedną trzecią przypadków agresji w zaciszu czterech ścian.

Policja zaznacza, że publikując raport posługiwała się wyłącznie zgłoszonymi przypadkami. Podkreśla, że wielu mężczyzn z powodu wstydu może nie zgłaszać, że padło ofiarą przemocy domowej.

Ataki kobiet na członków rodziny wzrosły z 27 762 w 2009 roku do 92 409 w 2018 roku. Najwięcej takich przypadków odnotowano w West Yorkshire – 10 tys. Dane pokazują, że brytyjska policja podejmuje średnio 2000 interwencji dziennie związanych z przemocą domową.

REKLAMA

W samym 2018 roku kobiety odpowiadały za 28 proc. przypadków przemocy domowej w rodzinie. W 2009 roku było to 19 proc.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Eksperci zwracają uwagę, że wiele przypadków przemocy ze strony kobiet w stosunku do mężczyzn wciąż nie jest zgłaszane. – Istnieje przekonanie, że przemoc domowa przytrafia się tylko kobietom. To niewłaściwa diagnoza. Sparaliżowani mężczyźni nie chcą się ujawniać – komentuje dla BBC Michael Dix-Williams, prezes jednej z organizacji charytatywnych.

Szacuje się, że co roku w Wielkiej Brytanii 1,6 mln kobiet w wieku od 16 do 74 lat doświadcza przemocy domowej. Liczba mężczyzn dotknięta przemocą sięga 400 tys.

Źródło: dailymail.co.uk || NCzas.com

REKLAMA