Tak wygląda latem „wieś Kulczyka”. Kamieniołom i nieużytki na terenie dawnej wsi Rogóżka [FOTO+VIDEO]

Kamieniołom i krzyż koło Rogóżki - wsi kupionej w 2016 roku przez spółkę Kulczyka/fot. Instagram mlody_cwikla
Kamieniołom i krzyż koło Rogóżki - wsi kupionej w 2016 roku przez spółkę Kulczyka/fot. Instagram mlody_cwikla
REKLAMA

Jeden z naszych dziennikarzy udał się do dawnej wsi Rogóżka, którą cztery lata temu kupiła spółka Liasis. Jednym ze wspólników był wówczas Sebastian Kulczyk. Oto, co znalazł na miejscu.

Rogóżka to opuszczona wieś. Już przed laty mieszkańcy zaczęli wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszego życia w głąb kraju oraz za granicę. Wówczas porzucone budynki popadały w ruinę, z czasem własność przejęła gmina.

W końcu wieś została wystawiona na sprzedaż w 2006 roku. Jak się okazało, szybko pojawiły się pogłoski, że Grażyna Kulczyk jest zainteresowana kupnem. W końcu udało się sprzedać teren w 2016 roku. Akt notarialny podpisano 7 kwietnia 2016 roku.

REKLAMA

Za 12,5 mln zł wioskę zakupiła spółka Liasis. Wówczas w KRS Sebastian Kulczyk widniał jako wspólnik. Natomiast obecnie już go w nim nie ma. Nazwisko Kulczyka, jako wspólnika spółki Liasis zajmującej się doradztwem inwestycyjnym z podpoznańskiego Przeźmierowa, zostało wpisane w kwietniu 2016. Natomiast wykreślono je w czerwcu tego samego roku.

Nie wiadomo, w jakim celu spółka kupiła wieś. Tuż obok niej znajduje się tajemniczy kamieniołom oraz jaskinia. Nasz dziennikarz Dominik Cwikła podczas urlopu w Ziemi Kłodzkiej zajechał na miejsce, by na własne oczy zobaczyć, co tam się dzieje.

Kamieniołom

W pewnym momencie wjazd zwykłym autem jest bardzo niebezpieczny. Asfaltowa droga z pobliskiej wioski Konradów staje się wąska, przechodząc w kamienistą ścieżkę, na której można znaleźć wielkie głazy. Pochodzą one z kamieniołomu koło dawnej Rogóżki. Jak mówi w nagraniu Cwikła, kamieniołom w najwyższym miejscu ma „na oko z 30 metrów wysokości”.

Nie ma tu żadnej budowy. Ani jaskini. Tylko skały i ładny widok – mówi w nagraniu umieszczonym na Instagramie. Okolice kamieniołomu zaś to obszar użytku ekologicznego „Rogóżka”, którego właścicielem jest… firma Omya sp. z o.o., o czym informuje tablica na drzewie przy przejściu do kamieniołomu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Tajemniczy kamieniołom koło „wsi Kulczyka” #dolnyslask #kotlinaklodzka #ziemiaklodzka #urlop #wakacje #rogozka #kamieniolom

Post udostępniony przez Dominik Cwikła (@mlody_cwikla)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Tajemniczy kamieniołom koło dawnej Rogóżki #kotlinaklodzka #ziemiaklodzka #rogozka #urlop #wakacje #polska #kamieniolom

Post udostępniony przez Dominik Cwikła (@mlody_cwikla)

Wieś Rogóżka

Idąc dalej wzdłuż dawnej wsi kupionej przez spółkę Kulczyka – cały czas pod górę aż do „centrum” dawnej Rogóżki – można znaleźć kilka ruin dawnej osady, m.in. kamienie będący niegdyś najpewniej kaplicą. Tuż przy niej znajduje się całkiem dobrze zachowany krzyż. – Krzyż ze zdjęcia z tyłu ma podpis „1891” lub „1894” (trochę nieczytelne) – czytamy w opisie zdjęcia. Ponadto jest tam stara jama, która zapewne pełniła funkcje piwnicy.

Ostatnie zdjęcia zaś pokazują widok z „centrum” wsi Rogóżka.

REKLAMA