Papież Pius XII rehabilitowany. Pomógł uratować 950 tysięcy Żydów. „Czas na prawdę”

Papież Pius XII pomógł uratować 950 tysięcy Żydów.
Papież Pius XII pomógł uratować 950 tysięcy Żydów.
REKLAMA

W czasie II wojny światowej papież Pius XII doprowadził do uratowania ponad 947 tys. Żydów. Taką tezę  postawiono w ONZ  podczas konferencji „Pamiętać o Holokauście: udokumentowane wysiłki Kościoła katolickiego w ratowaniu istnień ludzkich”. Zorganizowała ją Misja Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej. Odbyła się ona w 75. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.

Czas na prawdę! – mówił cytowany przez agencję  KAI Michael Hesemann, niemiecki historyk, wykładowca Akademii Gustava Siewertha w Bierbronnen. – Gdy w marcu watykańskie archiwa z czasów pontyfikatu Piusa XII zostaną w końcu otwarte, nie będzie już wymówki. Świat musi uznać, co ten wielki papież zrobił dla uratowania tak wielu Żydów, jak to było możliwe.

Hesemann stwierdził , że Pius XII nie mógł protestował otwarcie przeciwko zagładzie Żydów, gdyż „musiał zachować ostrożność, aby uniknąć tego, by naziści dowiedzieli się, co zrobił za kulisami”.

REKLAMA

– Za sprawą ponad 40 interwencji dyplomatycznych, ukrywając tysiące w samym Rzymie i uzyskując tyle wiz, ile rządy państw świata były skłonne przyznać, uratował życie około 947 tys. Żydów – oświadczył.

Upowszechniano nieprawdziwe informacje

Hesermann jest autorem książki „Pius XII wobec Hitlera” wydanej także w Polsce.

Niemiecki uczony Skrytykował nieprawdziwe informacje upowszechniane na temat „świętego papieża, który zasługuje jedynie na uznanie i wdzięczność” i który „powinien zostać świętym patronem uchodźców i ludzi spieszących im z pomocą”.

Kierujący Fundacją „Pave the Way” Gary Krupp przypomniał jej zaangażowanie w oczyszczanie wizerunku Piusa XII z czarnej legendy „papieża Hitlera”.

– Jak wielu innych Żydów mojego pokolenia wierzyłem, że aby stawić czoła komunizmowi Stolica Apostolska współdziałała z nazistami – przyznał Krupp. – Po 2006 r. fundacja poświęciła setki godzin, wydobywając na światło dzienne dokumentację, która dowodzi, że Stolica Apostolska i Pius XII uratowali więcej Żydów niż wszyscy religijni i polityczni przywódcy razem wzięci.

76 tysięcy stron dokumentów

Fundacja udostępniła ponad 76 tys. stron dokumentów oraz filmy wideo z wywiadami z naocznymi świadkami.

Johan Ickx, kierujący archiwum Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej przedstawił dane dotyczące ratowania Żydów w Rzymie po łapance z 16 października 1943 r.

Przed łapanką 1323 Żydów opuściło swe domy i wielu z nich bez wątpienia pomógł Pius XII. Spośród 1290 zatrzymanych i przetrzymywanych w areszcie, 248 zostało zwolnionych dzięki interwencji Watykanu, podczas gdy 235 domów zakonnych i klasztorów służyło za miejsce ukrycia 4205 Żydów. Łącznie Piusowi XII można przypisać, bezpośrednio lub pośrednio, uratowanie około dwóch trzecich Żydów, którzy przebywali w mieście 4 czerwca 1944 r., gdy wojska alianckie wyzwalały Rzym – wskazał Ickx.

Inny uczestnik konferencji,  mówił o wystawianiu Żydom fałszywych dokumentów przez instytucje.

– Wielu biskupów i księży było zaangażowanych w podobne operacje mające na celu ratowanie ludzi przed aresztowaniem lub deportacją – mówił Matteo Luigi Napolitano, profesor historii stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Molise w Campobasso we Włoszech.Bez tej ochrony ludzie ci zginęliby w obozach koncentracyjnych.

Źródło: KAI

REKLAMA