Wybuch wulkanu zamienił człowieka w szkło. Niesamowite odkrycie naukowców

Włoskie miasto Pompeje, doszczętnie zniszczone przez wybuch Wezuwiusza. Dziś jest atrakcją turystyczną i nie lada gratką dla archeologów / Fot. Andy Holmes/Unsplash
Włoskie miasto Pompeje, doszczętnie zniszczone przez wybuch Wezuwiusza. Dziś jest atrakcją turystyczną i nie lada gratką dla archeologów / Fot. Andy Holmes/Unsplash

Datowany na 79 rok n.e. wybuch Wezuwiusza za sprawą potężnej temperatury zamienił mózg człowieka w szkło. Do rewolucyjnych odkryć doszli naukowcy z Włoch.

Wyniki opublikowano w branżowym czasopiśmie „New England Journal of Medicine”. Naukowcy badali ludzkie szczątki, które wykopano w latach 60. ubiegłego stulecia.

W czaszce ofiary znaleziono zeszklone cząstki mózgu. Jak twierdzą uczeni, stało się tak za sprawą procesu witryfikacji. Zachodzi on wskutek natychmiastowego ogrzania (lub schłodzenia) i zamienia ciało ciekłe w stan szklisty.

W toku badań stwierdzono, że ofiara to mężczyzna w wieku około 20 lat. Został znaleziony na drewnianym łożu, zakopany przez popiół wulkaniczny. Analiza zwęglonego drewna pozwoliła ustalić, że popiół wulkaniczny osiągnął temperaturę 520 stopni Celsjusza.

Zdaniem naukowców, tak potężna temperatura sprawiła, że tkanka tłuszczowa zapaliła się, a tkanki miękkie odparowały. Po chwili doszło do gwałtownego spadku temperatury i tych okolicznościach z części mózgu mężczyzny powstało szkło. Badacze podkreślają, że podobnego materiału nie znaleziono w żadnym innym miejscu.

To pierwsze w historii odkrycie starożytnych szczątków ludzkiego mózgu, zeszklonych przez ciepło – zdradził na łamach pisma Paolo Petrone, antropolog z Uniwersytetu w Neapolu.

Wybuch Wezuwiusza doszczętnie zniszczył m.in. włoskie miasta Herkulanum, Pompeje i Stabie.

Źródło: BBC || NCzas.com

2 KOMENTARZE

  1. co za bzdury wy tu wypisujecie. Szkło to jest czysty krzem, a ciało ludzkie to woda i węgiel. Więc nie nabijajcie w butelkę ciemnego, niedouczonego masowego narodku smartfoniarzy

    • krzem jest tylko jednym z surowców do wyrobu szkła a dokładniej sio2 czyli kwarc natomiast szkło nie dotyczy konkretnego pierwiastka czy związku chemicznego tylko jednej z jego faz lub stanów pośrednich

Comments are closed.