Elektryczne autobusy trafią do polskich miast. Eksperci alarmują o kosztach

Fot.: YouTube WTP_Warszawa
Zdjęcie ilustracyjne / Fot.: YouTube WTP_Warszawa
REKLAMA

Do 13 polskich miast trafi 190 elektrycznych autobusów. Autobusy dostanie m.in. Gdynia, Opole i Radom.

W tym roku na ulice 13 polskich miast zaczną trafiać nowe autobusy elektryczne. To efekt umowy podpisanej w Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Unia Europejska dofinansuje zakup 190 elektrycznych autobusów kwotą 460 mln złotych. To kolejna fala wymiany floty na „zieloną”.

REKLAMA

Wcześniej dofinansowanie na elektryczne autobusy dostały Poznań, Kraków i Szczecin. Teraz 190 jednostek rozdzielą między sobą Gdynia, Zielona Góra, Sosnowiec, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Radom, Opole, Malbork, Piła i Kędzierzyn Koźle.

W efekcie elektryfikacji polskiego transportu miejskiego za dwa lata do użytku oddanych ma być ok. pół tysiąca nowych autobusów. Celem wymiany taboru na elektryczny jest chęć zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza oraz redukcji hałasu.

Część ekspertów ostrzega jednak, że koszty utrzymania i konserwacji elektrycznych autobusów jest bardzo wysoka. Według analiz dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych musi wynosić co najmniej 70 proc. Dopiero wtedy koszty eksploatacji zrównują się z pojazdami z silnikami diesla.

Natomiast kolejnym problemem są rosnące ceny energii. Jeżeli nie wyhamują, to kupowanie „zielonych” po prostu się przestaje być opłacalne.

Źródło: Rzeczpospolita

REKLAMA