Silna wiara jest lekiem na HIV? Naukowcy potwierdzają, że religijność wiąże się z poprawą jakości życia chorych

policja/Kościół, modlitwa. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Pixabay
Kościół, modlitwa. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Pixabay

Na ten moment nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku na HIV. Naukowcy twierdzą jednak, że wiedzą, co bardzo pomaga chorym. Chodzi tu o wiarę. Badania potwierdzają, że chorzy na HIV czują się psychicznie i fizycznie lepiej, jeśli regularnie uczęszczają na religijne nabożeństwa i identyfikują się jako osoby wierzące.

Według dra Maureena E. Lyona najniższy poziom samopoczucia wśród osób chorych na HIV wykazują ci chorzy, którzy wcale nie prowadzą życia religijnego lub poniechali go przez obawę przed stygmatyzacją.

Ci jednak, którzy zarazili się wirusem i uczęszczają regularnie na nabożeństwa oraz identyfikują się z religiami w których Boga przedstawia się jako wszechmocnego i miłosiernego, wykazują wyższy poziom samopoczucia psychicznego i fizycznego.

Wiara ma uzdrawiającą moc

– Odkrycia te są znaczące, ponieważ wskazują na niewykorzystany potencjał zachęcania pacjentów żyjących z HIV, którzy już są religijni, do regularnego uczęszczania na nabożeństwa religijne. Dowody naukowe sugerują, że religie, które przedstawiają Boga jako wszechmocnego, osobowego, reagującego, kochającego, sprawiedliwego i wybaczającego wpływają na jakość życia związaną ze zdrowiem. Natomiast systemy przekonań i religie, które postrzegają Boga jako osobę która wymierza kary, jest gniewna, mściwa i niedostępna oraz izoluje ludzi od swoich rodzin i większej społeczności, nie dają korzyści zdrowotnych ani nie przyczyniają się do związanych ze zdrowiem jakość życia. Osoby, które identyfikują się jako uduchowione, również odnoszą korzyści z poprawy ogólnej jakości życia związanej ze zdrowiem – mówi autor badań, dr Maureen E. Lyon.

– Pacjenci żyjący z HIV zgłosili, że chcieliby, aby ich lekarze potwierdzili ich przekonania religijne i duchowe zmagania. Potrzebne są dodatkowe badania, aby ocenić, czy rozwijane są interwencje oparte na wierze, czy rutynowe skierowania do programów opartych na wierze, które przyjmują rasowe i seksualnie mniejszości w celu zadowolenia z leczenia i wyników zdrowotnych – dodaje.

Wyniki badań, które prowadził zespół badaczy pod wodzą Lyona wykazał, że religijność wiąże się z poprawą zarówno zdrowia psychicznego chorych, jak i fizycznego.

Źródło: eurekalert.org