Wiemy kto zaprojektuje nowe Godło Polski! Czy Orzeł Biały będzie przypominał jego wcześniejsze projekty?! [FOTO]

Obecne Godło Polski, minister Piotr Gliński Źróło: wikipedia, collage
Obecne Godło Polski, minister Piotr Gliński Źróło: wikipedia, collage

Obecne godło Polski pełne jest błędów. Krzywe i różniące się rozmiarami skrzydła, cieniowanie, korona z innej epoki. Heraldycy od lat wnoszą o poprawę tego stanu rzeczy. Godło – tak naprawdę powinno być nazywane herbem – jest przecież wizytówką państwa. PiS chce wreszcie dokonać potrzebnych zmian. Autorem nowego projektu będzie prawdopodobnie p. Aleksander Bąk.

Nowe Godło Polski po wyborach

„Rzeczpospolita” donosi, że Godło Polski zmieni się już po wyborach prezydenckich. Dlatego, że samo wprowadzenie ustawy nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, to rząd PiS chce uchwalić ją krótko po wyborach. Co zmieni się w godle? Po pierwsze wyrównane zostaną – obecnie krzywe i niesymetryczne – skrzydła. Po drugie nogi orła zostaną całe pokryte złotym kolorem, co będzie odpowiadać historycznemu wizerunkowi naszego godła. W koronie pojawią się również prześwity.

Nie znamy jeszcze szczegółów, jednak portal „InnPoland” podaje, że autorem nowego Godła będzie p. Aleksander Bąk. Pan Bąk jest twórcą grafiki użytkowej, który w branży graficznej działa od 1990 roku. Projektant jest autorem i współautorem zespołowych projektów oraz kampanii z zakresu brandingu, projektowania opakowań, reklamy wizerunkowej, marketingu bezpośredniego oraz marketingu terytorialnego.

– Panu Aleksandrowi Bąkowi, który podjął się dokonania modyfikacji w naszych symbolach narodowych, by dostosować je do aktualnych technologii, życzę dużo odporności na czekającą go krytykę, bo bez względu na to, jak dobrze wykona to zadanie, części opinii publicznej i tak się to nie spodoba – mówi Zbigniew Lazar, prezes i założyciel Modern Corp.

Czy nowe Godło będzie przypominało poprzednie projekty Bąka?

Na stronie Aleksandra Bąka dostępne są projekty związane z symbolami narodowymi.

Pan Bąk przygotował np. projekt standaryzacji graficznej herbu Rzeczypospolitej Polskiej. Nie jest to jeszcze nowy projekt, tylko uwspółcześnienie starej wersji.

Autorski projekt standaryzacji graficznej herbu Rzeczypospolitej Polskiej p Aleksandra Bąka
Źródło: jakiznaktwoj.pl

Co z krzyżem w koronie?

Nie wiadomo, czy w godle pojawi się krzyż. Wnosił o to gros heraldyków, w tym działająca przy MSWiA Komisja Heraldyczna. Komisja proponowała jednak, by na głowie orła pozostała obecna korona, a koronę z krzyżem umieścić na tarczy herbowej.

Tuż przed śmiercią ujawnił to członek komisji Alfred Znamierowski w miesięczniku „WPIS”. „W pismach tych [listach do resortu kultury] przedstawiono opracowany przez Komisję wzór herbu Rzeczypospolitej Polskiej zwieńczonego Koroną Chrobrego [z krzyżem]” – napisał.

– Gdy w przestrzeni publicznej pojawiły się sugestie, by orzeł miał koronę z krzyżem, część członków komisji zaproponowała, by zastanowić się nad sięgnięciem po wzór herbu z okresu I Rzeczypospolitej. W długim trwaniu na pieczęciach państwa polskiego była jedna korona na głowie orła otwarta, a druga nad tarczą zamknięta, oznaczająca suwerenność od innych potęg ówczesnego świata – wyjaśnia prof. Marek Adamczewski z komisji.

Źródło: Rzeczpospolita/InnPoland/jakiznaktwoj.pl/Nczas.com

Comments are closed.