[TYLKO U NAS] Prorosyjska przeszłość ojca Tomasza Sakiewicza. Co robił za komuny? [FOTO]

Tomasz Sakiewicz/fot. Twitter portal tvp.info
Tomasz Sakiewicz/fot. Twitter portal tvp.info

Prorosyjska przeszłość ojca Tomasza Sakiewicza wynika z akt, które ujawnił Instytut Pamięci Narodowej. Ryszard Sakiewicz działał m.in. w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Uczestnictwo w tej organizacji wcześniej krytykowała między innymi „Gazeta Polska”.

Prorosyjska przeszłość ojca Tomasza Sakiewicza wynika z akt IPN, które zostały upublicznione. Wynika z nich działalność Ryszarda Sakiewicza w kilku organizacjach jawnie prorosyjskich, powiązanych z aparatem władzy w PRL.

Ryszard Sakiewicz należał do Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Stowarzyszenie to powstało w latach 40. XX w. Zajmowało się działalnością propagandową, która miała na celu przekonanie Polaków do Związku Radzieckiego. Jego członkowie organizowali różne imprezy, np. obchody rocznic rewolucji październikowej.

Inną organizacją, do której należał Sakiewicz był Związek Młodzieży Socjalistycznej. Była to młodzieżówka partii komunistycznej, w całości podporządkowana ideologicznie, politycznie i organizacyjnie PZPR.

Jego żona była natomiast pracownikiem w Centrali Handlu Zagranicznego Ars Polona. Z kolei babcia redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” – Leonia Sakiewicz – była rencistką ZBOWID-u.

Związek Bojowników o Wolność i Demokrację był organizacją kombatancką powstałą w 1949 roku w wyniku odgórnej decyzji władz. Do 1989 roku był on ściśle podporządkowany PZPR.

Warto przypomnieć, że „Gazeta Polska”, której redaktorem naczelnym jest Tomasz Sakiewicz, w minionych latach krytykowała przynależność do TPPR i ZSM, zestawiając je w artykule „Trupy z szafy SN wciąż wypadają. PZPR, TPPR i ZSMP, czyli kuźnie kadr sądowych” z przynależnością do PZPR.

Źródło: nczas.com/gazetapolska.pl

8 KOMENTARZE

 1. ▌▌1001-y powód, dlaczego mentalny PRL w PiS jest tak silny i tak wszechobecny… A przy okazji chyba ostatecznie (po zapachu) odnalazły się słynne PiS-owskie „ruskie onuce”!?

  .

  ● „Z instrukcji PRiTV KC PZPR ws. «Dni kultury radzieckiej»: — «Wyklucza się wszelkie uwagi krytyczne — nawet w uzasadnionych przypadkach».” — „Z dnia na dzień” nr 18, 1985.

  ● „Po śmierci Breżniewa sfora cenzorów sprawdzała cały program telewizyjny i radiowy, nawet teksty literackie, bojąc się, czy np. w jakimś opowiadaniu nie ma zdania w rodzaju «jak to dobrze, że stary wreszcie zdechł». 14 XI w niedzielę nie wyświetlono kolejnego odcinka serialu «Jan Serce», ponieważ nosi on tytuł «Raz kozie śmierć».” — „Tygodnik Mazowsze” nr 35, 1982.

  ● „W Gdańsku działa 60 pracowników «Aerofłotu», choć ze względu na rzadkość lotów do Leningradu potrzeba ich tam tylko kilku. Każdy wie, że to sowieccy agenci penetrujący ten newralgiczny rejon.” — „SI Małopolska” nr 78, 1983.

  ● „Z Krosna donoszą, że cała krośnieńska produkcja butów o charakterze sportowym wysyłana jest do ZSRR w przemyślny sposób: buty prawe są wysyłane przez przejście graniczne Przemyśl-Żurawica, a buty lewe jadą oddzielnymi wagonami przez Białystok-Gródek i dopiero gdzieś tam w Rosji są parowane. Ma to podobno zapobiec licznym włamaniom i kradzieżom po obu stronach granicy.” — „SI Małopolska” nr 14, 1983.

  .

  • ▌▌Tzw. „resortowe dzieci” — po prostu kolejne resortowe dziecko w kolekcji PiS: pewnie prawie wszyscy bonzowie znają się tam od dziecka — z partyjnej ochranki przy KC PZPR/ZSL…

   .

   ● „W listopadzie 1985 roku towarzysz Sylwester Bajor, redaktor naczelny «Wiadomości Wędkarskich» i lektor KC, na ul. Górnośląskiej w Warszawie wymusił pierwszeństwo w kolejce do taksówki, raniąc z pistoletu dwie osoby. Był tak pijany, że nie mógł wyartykułować swej przynależności do nomenklatury, toteż został zatrzymany. Jednak po interwencji KC Bajora zwolniono z aresztu.” — „Tygodnik Mazowsze”.

   .

   ▌▌Z „internetów”, do sprawdzenia (ale tak czy inaczej mentalny PRL — piękny czas młodości, kiedy „Polska rosła w siłę, a ludziom się żyło dostatniej” [za 20 dolarów miesięcznie — na miesiąc]):

   ● 1. Andrzej Kryze – Wiceminister Sprawiedliwosci IV RP- czlonek PZPR do jej konca. Skazywal dzialaczy opozycji w stanie wojennym.

   ● 2. Wojciech Jasinski – Minister Skarbu IV RP, czlonek PZPR w latach 1976-1981, szef Wydzialu Spraw Wewnetrznych w Plockim Urzedzie Miasta, przybudówki SB. Zaslynal umorzeniem milionowych dlugów PC, bylej partii Jaroslawa Kaczynskiego.

   ● 3. Karol Karski (PiS) – dzialacz wladz centralnych socjalistycznego ZSP na Wydziale Prawa i Administracji UW. Pod koniec lat 80 startowal z poparcia PRON (organizacji utworzonej przez PZPR w stanie wojennym) w wyrezyserowanych i sfalszowanych przez komunistów wyborach do rad narodowych.

   ● 4. Andrzej Aumiller – Minister Budownictwa IV RP, zasluzony komunista, wieloletni czlonek PZPR.

   ● 5. Anna Kalata – Minister Pracy i Polityki Spolecznej IV RP. Czlonek PZPR jak i SLD, a dalej w Samoobronie.

   ● 6. Zbigniew Graczyk – Wiceminister Gospodarki Morskiej IV RP – przez 20 lat nalezal do PZPR bedac miedzy innymi czlonkiem jej Komitetu Wojewódzkiego w Szczecinie. Byl równiez w kierownictwie nomenklaturowej spólki Interster, która byla folwarkiem partyjnych dygnitarzy, m. in. Sekuly i Rakowskiego.

   ● 7. Marek Grabowski – Wiceminister Zdrowia IV RP (czlonek PZPR i SLD) dzieki rekomendacji SLD byl zastepca glównego inspektora sanitarnego w rzadach Leszka Millera i Marka Belki.

   ● 8. Ewa Sowinska – Rzecznik Praw Dziecka IV RP. W latach 1977-1980 nalezala do PZPR.

   ● 9. Krzysztof Zareba – Wiceminister Srodowiska IV RP, byly czlonek PZPR, od 2005 roku w Samoobronie.

   ● 10. Bogdan Socha – Wiceminister Pracy i Polityki Spolecznej IV RP – byl do samego konca czlonkiem PZPR.

   ● 11. Romuald Polinski – kolejny Wiceminister Pracy i Polityki Spolecznej IV RP. Przez wiele lat czlonek PZPR, a w rzadach SLD doradca ministra Kolodki.

   ● 12. Maciej Lopinski – Rzecznik Prezydenta IV RP; w okresie 1975 – grudzien 1981 nalezal do PZPR.

   ● 13. Ryszard Siewierski – Zastepca Komendanta Glównego Policji IV RP – czlonek PZPR do konca (1990).

   ● 14. Stanislaw Kostrzewski – od 25.02.2006 skarbnik i finansista PiS – byl aktywnym czlonkiem PZPR do konca jej dzialalnosci.

   ● 15. Henryk Biegalski – nominowany na szefa Centralnego Zarzadu Sluzby Wieziennej IV RP, byl czlonkiem PZPR od 1969 r. do konca lat 80.

   ● 16. Jerzy Bahr – 19.05.2006 mianowany ambasadorem RP w Moskwie. W latach 1976 – 1980 w randze I sekretarza pracowal w Ambasadzie PRL w Bukareszcie. Do stanu wojennego byl czlonkiem PZPR.

   ● 17. Krzysztof Czabanski – mianowany 01.07.2006 na prezesa Polskiego Radia S.A. – byly dziennikarz m.in. „Sztandaru Mlodych” i „Zarzewia”. W latach 1967-1980 nalezal do PZPR.

   ● 18. Stanislaw Podlewski – mianowany 17.07.2006 dyrektorem departamentu rybolówstwa w ministerstwie rolnictwa – nalezal do PZPR do konca jej istnienia.

   ● 19. Marcin Wolski – 21.07.2006 mianowany zostal dyrektorem I programu PR – od 1975 roku do konca byl w PZPR, bedac m.in. sekretarzem POP w PR. Od 11 lipca 2016 dyrektor TVP2 (przyp. red.)

   ● 20. Jan Sulmicki – kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego, zgloszony 11.12.2006 przez Kaczynskiego – byly aktywista PZPR w SGPiS (obecnie SGH), takze w stanie wojennym.

   ● 21. Janusz Kaczmarek – szef MSWiA, prokurator krajowy z ramienia PiS – Czlonek PZPR od 1986 r.

   ● 22. Piotr Cybulski – posel PiS. Byly czlonek ZSMP i PZPR.

   ● 23. Aleksander Chlopek – posel z Gliwic. Czlonek PZPR od roku 1978. W latach 80. byl czlonkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR.

   ● 24. Halina Molka – poslanka na Sejm RP V kadencji. Byly czlonek PZPR. Od 23 sierpnia 2007 poslanka PiS.

   ● 25. Stanislaw Piotrowicz – W 1978 rozpoczal prace w Prokuraturze Rejonowej w Debicy, nastepnie w 1980 zostal przeniesiony do Prokuratury Wojewódzkiej w Krosnie, na poczatku lat 80. przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Krosnie. Od 1978 nalezal do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Byl czlonkiem egzekutywy PZPR w Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Krosnie.

   .

  • ▌▌Cała filozofia polityczna PiS, jak również cała praktyka realnego PiS-izmu mówią:
   — „System PRL był dobry, tylko ludzie zawiedli! Wystarczy system PRL obsadzić dobrymi krasnoludkami «dobrej zmiany» i zły PRL przemieni się w dobry PRL! — «Polska będzie rosła w siłę, a ludziom będzie się żyło dostatniej» (za 20 dolarów miesięcznie)!”

   .

   ● „«Socjalizm jako pojęcie identyfikowany jest z błędami, z wypaczeniami, z konfliktami, itp. Trzeba zmienić punkt ciężkości, to znaczy nie tyle mówić że socjalizm był dobry, jest dobry, ale że może być dobry, będzie dobry» — z narady psychologów-ekspertów w Biurze Prasowym Rządu.” — „Tygodnik Mazowsze” nr 9, 1982.

   .

 2. Ujawnienie takich wrażliwych danych przez IPN jest w celu usunięcie pana Sakiewicza z Gazety Polskiej jako naczelnego redaktora. Widocznie przestał się podobać rządzącym z PIS. Gazeta Polska zostanie przejęta przez tzw. „ludzi swoich”.

 3. Czyli Sommer i spółka bronią ZBOWiD, TPPR i w ogóle komuny, tak?
  Na zasadzie: ,,Krytykujesz, Sakiewicz, nas i nasze rodziny za związki z komuną, a sam też je masz”?

  Ilu komuchów, esbeków itp. albo ich potomstwa jest w sekcie Korwina i w Konfederacji? Ilu w NcZ! ?!

  Chachacha.

 4. Czyli Sommer i spółka bronią ZBOWiD, TPPR i w ogóle komuny, tak?
  Na zasadzie: ,,Krytykujesz, Sakiewicz, nas i nasze rodziny za związki z komuną, a sam też je masz”?
  Ilu komuchów, esbeków itp. albo ich potomstwa jest w sekcie Korwina i w Konfederacji? Ilu w NcZ! ?!

Comments are closed.