Emerytury będą jak OC? Artur Dziambor z Konfederacji postuluje zmiany w ZUS. „Każdy Polak powinien decydować sam, co zrobi ze swoimi pieniędzmi”

Emerytury będą jak OC? Artur Dziambor postuluje ciekawe zmiany. Foto: print screen z YouTube/Polskie Radio
Artur Dziambor/Foto: print screen z YouTube/Polskie Radio

Czy emerytury będą jak ubezpieczenia OC? Z ciekawą inicjatywą wyszedł Artur Dziambor, poseł Konfederacji. Swoje pomysły przedstawił na antenie Polskiego Radia 24.

Konfederacja jest pomysłodawcą projektu, zgodnie z którym emerytury będą jak OC. Docelowo ugrupowanie to uważa jednak, że w ogóle nie powinien istnieć Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Projekt ma dać wybór przedsiębiorcom co do tego, w jaki sposób chcą zadbać o swoją przyszłość. Jeśli ZUS nie jest podatkiem, to powinien być fakultatywny. Projekt wpisuje się w pierwszą obietnicę mojej kampanii prezydenckiej – mówił jakiś czas temu Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta.

Wtóruje mu Artur Dziambor, który przedstawia typowo wolnościowe podejście do kwestii emerytur.

– Ja uważam, że docelowo ZUS-u nie powinno być i każdy Polak powinien decydować sam, co zrobi ze swoimi pieniędzmi. Te pieniądze powinny trafić do kieszeni bezpośrednio, a następnie tak jak ubezpieczamy dzisiaj samochód, tak też powinniśmy ubezpieczyć się i zdrowotnie i odkładać na nasze emerytury, ale z własnej kieszeni – mówi poseł.

Dziambor zauważył jednak, że istnieje obowiązek posiadania polisy OC dla wszystkich kierowców. Rzecz jednak w tym, że każdy z nich sam wybiera firmę ubezpieczeniową, z usług której zamierza korzystać.

– Zacznijmy od małych kroczków, bo wiemy, że tych wielkich nie jesteśmy w stanie poczynić, przede wszystkim dlatego, że obecna partia rządząca nie wyobraża sobie absolutnie takiego systemu. My sobie go wyobrażamy, jak zaczniemy rządzić państwem to będziemy go wprowadzali – przekonuje.

Dziambor odniósł się również do problemu płacenia składek na ZUS przez przedsiębiorców. Otóż zdaje on sobie doskonale sprawę, że obowiązek ten jest poważną barierą w rozwoju tysięcy polskich firm.

– System zusowski, który jest, jest krzywdzący dla wszystkich właściwie, natomiast przedsiębiorcy to ci, którzy mają rozwijać nasz kraj, którzy mają tworzyć nowe inicjatywy, którzy mają zatrudniać ludzi, dawać miejsca pracy, więc to tym właśnie obywatelom będącym przedsiębiorcami, w przeciwieństwie do polityki uprawianej przez rządy przez ostatnie „dziesiąt” lat powinno się wreszcie dać trochę odetchnąć i rozwijać – przekonuje.

5 KOMENTARZE

 1. Ale przecież wcale nie o to chodzi, żeby przedsiębiorcy mieli emerytury ze składek przymusowo płaconych na ZUS. W całym tym rabunkowym systemie chodzi wyłącznie o to, żeby przedsiębiorcy łożyli na emerytury dla Kaczyńskiego, Macierewicza, Pawłowicz , Schetyny i im podobnych.
  ZUS to zorganizowany system rabowania obywateli w celu zapewnienia emerytur funkcjonariuszom PAŃSTWA.
  Wyłącznie
  I to trzeba ludziom mówić wprost a nie proponować, żeby ludzie sami dobrowolnie płacili sobie składki na emerytury. Bo tego nikomu proponować nie trzeba.
  Koniecznym jest wykazywanie że jesteśmy niewolnikami tyrającymi na dostatnie życie i bezpieczną przyszłość zorganizowanej grupy przestępczej, która nazywa siebie PAŃSTWEM.

 2. OC jest tanie bo wielu płaci składki, a mało osób korzysta. Z emerytury korzystać będą wszyscy. Składka na ubezpieczenie wymyślone przez Pana Dziambora, jeżeli ma zapewnić godziwą emeryturę, będzie wielokrotnie wyższa niż składka ZUS. Matematyki się nie oszuka. Populistom z prawej strony to jednak nie przeszkadza.

  • Gdzie ty się ekonomii uczyłeś? Odkąd to monopol jest tańszy od ceny wolnorynkowej. Gdyby w Polsce nadal był monopol PZU, to średnia składka OC wynosiłaby ok. 3tys. Tylko dlatego że mamy kilkanaście zakładów ubezpieczeń płacimy średnio kilkaset złotych rocznie. Tak samo byłoby z ZUS. No cóż, 50 lat komuny zryło niektórym mózgi i są już nieuleczalni.

  • Jeżeli ktoś będzie pracował od 20-tego do 65-tego roku życia- jak teraz, i płacił sobie składkę emerytalną tak jak najniższa obecnie (611 zł) to zakładając średnią długość życia w Polsce (77 lat) będzie miał około 2200 zł emerytury.
   540 miesięcy x 611 zł to 329940
   329940:144 miesiące to 2291 zł miesięcznie. Tyle matematyka.
   Ja w zeszłym roku dostałem pismo z ZUS że przy najniższej składce do 65 roku życia dostanę 367 zł emerytury. A Wy?

Comments are closed.