Za pieniądze z Kataru zbudowano meczet w Lublanie. Słoweńcy protestują

Słowenia
Meczet w Lublanie Fot. Twitter Mirnes Kovacs
REKLAMA

W stolicy Słowenii Lublanie otwarto Muzułmańskie Centrum Kultury. W skład kompleksu wchodzi też meczet na 1500 osób. Katolicka Słowenia byto ostatnią z byłych republik Jugosławii, w której islam nie miał jeszcze swojego materialnego przyczółka.

Meczet zbudowano w stołecznej Lublanie. W całej Słowenii mieszka około 80 tys. muzułmanów. W Centrum mieści się też biblioteka, restauracje, sale edukacyjne, boisko do gry w koszykówkę. Nad wszystkim góruje zwieńczony niebieską kopułą meczet z 40-metrowym minaretem.

O zgodę na budowę świątyni społeczność muzułmańska wystąpiła po raz pierwszy w pod koniec lat 60. XX wieku, jeszcze w okresie rządów komunistycznych. Ostatecznie pozwolenie na budowę wydano dopiero 15 lat temu.

REKLAMA

Budowa spotkała się z protestami Słoweńców. Żądano zorganizowania w tej sprawie referendum. w 2004 i 2009 roku. Petycje były jednak odrzucane przez sądy. Argumentem dla przeciwników powstania meczetu w Lublanie było m.in. finansowanie budowy z zagranicy.

Sponsorem budowy był bliskowschodni Katar. Szef miejscowej społeczności islamskiej, mufti Nedžad Grabus, poinformował, że koszt budowy wyniósł ok. 34 milionów euro, z czego aż 28 mln euro to darowizny z Kataru.

Oficjalna ceremonia otwarcia ma odbyć się w czerwcu po święcie Ramadan Bajram. Do października tego roku obiekty Muzułmańskiego Centrum Kultury będzie można odwiedzać bezpłatnie, później konieczne będzie ponoszenie opłaty za wstęp.

W liczącej ok. 2 mln mieszkańców Słowenii muzułmanie stanowią w sumie ok. 2 proc. ogółu ludności. Mniejszy odsetek wyznawców islamu ma tylko na terenach b. Jugosławii Chorwacja (ok. 1,3 proc). W Serbii jest ok. 3 proc. muzułmanów, w Czarnogórze prawie 20%, w Bośni i Hercegowinie 50%. Największy odsetek muzułmanów ma Kosowo, gdzie stanowią oni niemal 90 proc. mieszkańców.

Źródło: PCh24

REKLAMA