Pakistan: Sąd Najwyższy uznał, że małżeństwo porwanej nastolatki jest zgodnie z prawem szariatu

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Pakistan uznał, że małżeństwo porwanej 14-latki jest zgodne z prawem. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, związek młodej chrześcijanki Humy Younus i jej porywacza jest legalny. Nastolatkę uprowadził w październiku ubiegłego roku Abdul Dżabbar. Mężczyzna i jego rodzina zmusili ją do małżeństwa.

Pakistan jest jednym z państw, w których obowiązuje prawo szariatu. Zgodnie z nim sąd orzekł, że małżeństwo zawarto całkowicie legalnie. Wszystko dlatego, że według islamskich zasad, ślub może wziąć każda dziewczynka, która ma już menstruację.

– To kolejna porażka sprawiedliwości i kolejny dowód na to, że nasze państwo nie uznaje praw chrześcijan i nie uznaje ich za obywateli Pakistanu – mówił Nagheen Younus, ojciec nastolatki.

REKLAMA

W 2014 w Pakistanie wprowadzono prawną możliwość ograniczania małżeństw dzieci. Istnieje ona jednak tylko teoretycznie. Jeszcze nigdy jej nie zastosowano.

– Mamy nadzieję, że dla dobra dziewczynki i jej rodziny, w tej właśnie sprawie ta reguła zostanie zastosowana po raz pierwszy – stwierdził prawnik Tabassum Yousaf.

Kolejną rozprawę zaplanowano na 4 marca. Jeśli nawet zostanie poświadczone, że Huma jest małoletnia, to decyzja sądu o uznaniu małżeństwa za legalne sprawia, że Dżabbar nie będzie uznany za winnego porwania i zmuszenia 14-latki do małżeństwa. Mężczyzna nie tylko doprowadził do ślubu, lecz także przejścia dziewczyny na islam. Muzułmanin może bowiem żenić się tylko z mahometanką.

Prawnik rodziny pokrzywdzonej nastolatki przyznał, że rodzice Humy „nie przestają płakać”. Sąd, powołując się na prawo szariatu, de facto usprawiedliwił gwałt dokonany na ich córce. Wszystko dlatego, że „miała już ona pierwszą miesiączkę”.

Źródła: www.globalist.it /PCh24.pl

REKLAMA