Śmierć amerykańskich żołnierzy w Afganistanie

Żołnierze amerykańscy fot. army.mill
Żołnierze amerykańscy. Zdjęcie ilustracyjne fot. army.mill

Dwóch amerykańskich żołnierzy zginęło, a sześciu zostało rannych w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu w wyniku ostrzału, którego dokonał napastnik w afgańskim mundurze – poinformowała w niedzielę armia USA.

Pułkownik Sonny Leggett, rzecznik sił USA w Afganistanie powiedział, że „wciąż zbierane są informacje na temat tego wydarzenia, a przyczyna i motyw ataku są w tej chwili nieznane”.

Członek rady prowincji Nangarhar Ajmal Omer powiedział agencji AP, że napastnik został zabity. Afgański urzędnik ministerstwa obrony, chcący zachować anonimowość, wyjaśnił, że chodzi o afgańskiego żołnierza, który nie działał jednak z ramienia talibów.

Mubariz Khadem z urzędu ds. bezpieczeństwa w prowincji Nangarhar poinformował wcześniej, że doszło do starć między siłami amerykańskimi a afgańskimi, w których mogły być ofiary.

Od początku tego roku w Afganistanie zginęło sześciu członków amerykańskiej armii. W ubiegłym roku zginęło tam 22 żołnierzy amerykańskich.

USA zakończyły działania bojowe w Afganistanie w 2014 roku. Od tego czasu w kraju tym pozostaje w sumie 20 tys. żołnierzy z państw NATO, w tym około 12-tysięczny kontyngent amerykański.

W październiku ub.r. dowódca sił USA w Afganistanie generał Austin S. Miller informował, że Waszyngton wycofał z Afganistanu w ciągu roku 2 tys. żołnierzy. Amerykańscy i afgańscy urzędnicy anonimowo utrzymywali wówczas, że dalsze plany przewidują ograniczenie kontyngentu USA do około 8,6 tys. żołnierzy.

Źródło: PAP