Sukces francuskiej armii w Mali. Zabili 30 dżihadystów

Dron francuski
Drony armii francuskiej Fot. Twitter Fraguerra

Trzydziestu dżihadystów zabitych w Mali przez siły francuskie to duży sukces operacji Barkhane. Francuski sztab generalny poinformował, że do neutralizacji bojowników doszło w trzech oddzielnych operacjach.

Żołnierze z Barkhane Force kontynuują patrolowanie i ofensywę w regionach, w których jest silna obecność dżihadystów. W trzech prowadzonych oddzielnie operacjach Francuzów wspierali żołnierze rządowych sił Mali. Zniszczono też kilka pojazdów.

W operacji brało udział lotnictwo, które pokazało, że jest zdolne do szybkiej mobilizacji zaraz po otrzymaniu sygnału o obecności bojowników islamizmu w terenie. W operacjach użyto dronów, samolotów Mirage 2000 i śmigłowców Tiger i Cougar.

Komunikat armii nie mówi o liczbie zabitych przeciwników. Używa terminów „neutralizacja” i „wycofanie z walki”, co może oznaczać także ciężko rannych. Francja w ostatnim czasie ogłosiła o wzmocnieniu swoich sił w operacji Barkhane o dodatkowych 600 żołnierzy. Ich liczba wzrosła z 4500 do 5 100 żołnierzy działających na granicy Mali, Nigru i Burkina Faso.

 

Źródło: Valeurs Actuelles