Czy państwo może być sutenerem, czyli asystentki seksualne dla osób niepełnosprawnych

Francuska minister
Minister Sophie Cluzel Fot. Wikipedia
REKLAMA

We Francji likwidują sieci prostytucji, ale pomysł wprowadzenia asystentek seksualnych dla osób niepełnosprawnych stawia rząd w pozycji sutenera. Sekretarz stanu ds. Osób niepełnosprawnych Sophie Cluzel ogłosiła, że skontaktowała się z Krajową Konsultacyjną Komisją Etyki (CCNE) w sprawie. „pomocy seksualnej dla osób niepełnosprawnych” i wspiera taką inicjatywę.

We Francji są już zresztą organizowane szkolenia z „pomocy seksualnej dla osób niepełnosprawnych” dla takich asystentek i asystentów. Tylko czekać, aż nada się im statusu funkcjonariuszy publicznych.

Do pracy takiej graną się różni ludzie, ale część można podejrzewać o niezbyt czyste motywacje. Są tu „magnetyzer”, socjolog, „emerytowany podoficer”, masażysta, byłe prostytutki i „aktywistki”, ale też pielęgniarka i „dziewczyna do towarzystwa” (ekspiacja czy szukanie alibi?).

REKLAMA

Właśnie tacy kandydaci zgłosili się na pierwsze „szkolenie” tego typu we Francji zorganizowane w Alzacji przez stowarzyszenie APPAS promujące „wsparcie seksualne”. Pomoc seksualna dla osób niepełnosprawnych nie istnieje jeszcze legalnie we Francji, ale ma się to szybko zmienić. Na szkoleniu dyskutowano m.in. problem „czy ubezpieczenie społeczne powinno zwracać za wsparcie seksualne?”

Paryż zamierza odrobić zaległości takiej „opieki socjalnej” w stosunku do np. Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Austrii, Danii, Włoch i Hiszpanii. „Pogotowie seksualne” zapewnia pełną dyskrecję, ale z prawnego punktu widzenia ich płatne usługi to zwykła prostytucja, a pośrednicy są sutenerami. Zmiany prawne i oficjalne włączenie takich „asystentów” w struktury socjalne państwa, postawią tylko w roli sutenera… Republikę.

9 lutego rząd wznowił jednak delikatną debatę na temat korzystania z asystentów seksualnych dla osób niepełnosprawnych. „Jestem bardzo za wspieraniem życia intymnego, emocjonalnego i seksualnego osób niepełnosprawnych”, oświadczyła wprost sekretarz stanu ds. Osób Niepełnosprawnych Sophie Cluzel.

11 lutego odbędzie się we Francji krajowa konferencja na temat niepełnosprawności, której przewodniczy Emmanuel Macron i nie wykluczone, że pojawi się i ten temat. Minister Cluzel mówi, że takie „pogotowie seksualne” to „przywrócenie osobom niepełnosprawnym pełnego obywatelstwa, z szacunkiem i godnością ”.

Pierwsze próby wprowadzenia „asystentów seksualnych” podjęto we Francji w roku 2012. CCNE, czyli Krajowa Komisja Konsultacyjna ds. Etyki wówczas ten pomysł odrzuciła. Cluzel uważa, że teraz „społeczeństwo dojrzało” do tego tematu. Jej zdaniem „bez odpowiedniego rozwiązania” niektórzy niepełnosprawni są „skazani na życie w niechcianej abstynencji”, tymczasem „zdrowie seksualne jest integralną częścią ich dobrostanu i jakości życia”. Sophie Cluzel, powołuje się tu na wytyczne Światowej Organizację Zdrowia (WHO).

Warto jednak sobie zadać pytanie – dlaczego prywatny sutener idzie siedzieć do więzienia, a państwowy okazuje się dobrodziejem?

Źródło: France Info

REKLAMA