Biurokracja przytłacza firmy. Przedsiębiorcy zamiast zarabiać wypełniają stosy formularzy

pomoc z tarczy/kontrole/Biurokracja przytłacza firmy. Przedsiębiorcy zamiast zarabiać wypełniają papierki. Foto: Pixabay
Biurokracja przytłacza firmy. Przedsiębiorcy zamiast zarabiać wypełniają papierki. Foto: Pixabay

Biurokracja przytłacza firmy. Każdego roku polscy przedsiębiorcy zobowiązani są składać różne formularze, druki i sprawozdania. Tracą w ten sposób nie tylko czas, ale i pieniądze.

Biurokracja przytłacza firmy i nic się w tej kwestii nie zmienia od lat. Co więcej, wciąż pojawiają się nowe obowiązki, z których muszą wywiązywać się przedsiębiorcy.

Z raportu Grant Thornton i Konfederacji Lewiatan „Sprawozdawczość firm 2019” wynika, że średniej wielkości polska firma co roku musi złożyć w urzędach 208 różnego rodzaju formularzy, druków i sprawozdań.

Z kolei w raporcie „Barometr prawa” wykazano, że co roku wchodzi w życie około 20 tysięcy stron ustaw i rozporządzeń. Nikt nie jest w stanie zapoznać się z nimi wszystkimi. Jednakże regulacje te powodują, że przedsiębiorcy mają masę „papierkowej roboty”.

I tak mikroprzedsiębiorcy składają rocznie zwykle 31 wniosków i deklaracji. Z kolei średniej wielkości firma, zatrudniająca od 20-250 pracowników, w ciągu roku wysyła przeciętnie 208 dokumentów. Natomiast duża firma (powyżej 250 pracowników) wysyła średnio 573 druki
w ciągu 12 miesięcy.

– Skala obowiązku sprawozdawczego jest w Polsce zbyt duża. W wielu miejscach obowiązek ten jest niepotrzebny lub dane przekazywane urzędom dublują się. Niepokojąca jest nie tylko sama ogromna liczba pism, jakie firmy muszą składać w urzędach, ale też stopień szczegółowości informacji, jakich żąda państwo – twierdzi Marcin Diakonowicz z firmy Grant Thornton.