Celibat nie zostanie zlikwidowany! Papież Franciszek się wycofał

Papież Franciszek popiera związki partnerskie?! Tak twierdzi jeden z amerykańskich biskupów. Foto: print screen z YouTube/Wszystko Jasne
Papież Franciszek popiera związki partnerskie?! Tak twierdzi jeden z amerykańskich biskupów. Foto: print screen z YouTube/Wszystko Jasne

Papież Franciszek jednak nie zliberalizuje przepisów ws. celibatu księży. Takie rozwiązanie postulowali uczestnicy synodu amazońskiego.

Księża dalej nie będą mogli zawierać związków małżeńskich. Celibat zostanie utrzymany, bez żadnej liberalizacji.

Papież Franciszek wycofał się z planów po ostrej krytyce ze strony świeckich i duchownych. W adhortacji podsumowującej synod ws. Amazonii Franciszek nie przyjął rozwiązań postulowanych przez jego uczestników.

Uczestnicy synodu chcieli, aby do święceń dopuścić żonatych mężczyzn. Jednak papież w dokumencie stwierdził jedynie, że należy zapewnić katolikom dostęp do sakramentów.

Ponadto Franciszek wezwał wszystkich świeckich – w tym kobiety, do angażowania się w posługę duszpasterską nie wymagającą święceń kapłańskich.

Papież nie zgodził się również na kobiety-księży. Na sugestię udzielania święceń diakonatu kobietom papież stwierdził, że oznaczałoby to ich „klerykalizację”, „zawężenie perspektywy” i „zubożenie”.

Niemniej przewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx powiedział dziennikarzom, że papież niczego nie wykluczył, a „dyskusja na ten temat będzie kontynuowana”.

Źródło: Deutsche Welle

2 KOMENTARZE

Comments are closed.